وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

پیش دبستانی چیست؟ معرفی بهترین پیش دبستان تهران

خواندن این مطلب
7 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

پیش دبستانی یک مقطع تحصیلی رسمی پیش از آغاز دبستان است که در حال حاضر در سیستم آموزش و پرورش کشور ما به صورت پیش دبستانی ۱ مناسب برای بچه‌های سن ۴ و ۵ سال و پیش دبستانی ۲ مناسب برای بچه‌های سن ۵ و ۶ سال طراحی شده است. در مقطع پیش دبستانی همه مقدمات لازم برای حضور دانش آموز با سن ۶ سال تمام در کلاس اول دبستان در نظر گرفته شده و مطالب درسی متناسب از جمله آشنایی با نشانه ها، دست ورزی، آمادگی نوشتن، علوم، ریاضی، هوش و خلاقیت مورد توجه قرار دارد. در حال حاضر تحصیل در مقطع پیش دبستانی الزامی نیست اما حضور کودکان در این مقطع می‌تواند بهترین اقدام برای آشنایی آن‌ها با آموزش رسمی و مطالب درسی کلاس اول باشد. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین پیش دبستان های شهر تهران بپردازیم. همراه ما باشید.

همه چیز درباره مقطع پیش دبستانی

پیش دبستانی یک مقطع تحصیلی خارج از سیستم آموزشی رسمی آموزش و پروش است که زیر نظر این ارگان اداره می‌شود. در گذشته این مقطع با نام «آمادگی» شناخته می‌شد و در چند دهه اخیر این مقطع با عنوان «پیش دبستانی» یکی از مقاطع تحصیلی است که کودکان پیش از حضور رسمی در مدرسه در آن تحصیل می‌کنند.

به زبان ساده‌تر پیش دبستانی مقطعی پیشرفته‌تر از مهد کودک و پیش نیاز ورود به مقطع دبستان است. در این مقطع هدف اصلی، آموزش مفاهیم بنیادین و پایه، آماده‌سازی جسمی و روانی کودک برای ورود به مدرسه است. کودکان در مقطع پیش دبستانی با محیط آموزشی آشنا می‌شوند و این مسئله کمک می‌کند تا در زمان حضور در مدرسه دچار استرس و اضطراب نشوند.

یادگیری مهارت‌های لازم برای حضور در کلاس اول در مقطع پیش دبستانی، می‌تواند زمینه ساز موفقیت دانش آموزان در کلاس اول باشد. بنابراین انتخاب بهترین پیش دبستان تهران برای فرزند شما بسیار حائز اهمیت می‌باشد. مهمترین مهارت‌هایی که دانش آموزان در مقطع پیش دبستانی می‌آموزند عبارتند از:

 1. افزایش تمرکز و توجه
 2. آشنایی با مهارت ریاضی
 3. یادگیری مهارت حل مسئله
 4. برقراری ارتباط
 5. افزایش خلاقیت
 6. افزایش مهارت‌های اجتماعی
 7. بهبود مهارت‌های حرکتی و دست ورزی
 8. بازی کردن
مطالب مرتبط:  یادگیری زبان همراه با بازی

تفاوت پیش دبستانی و دبستان

قبل از این که شما را با معیارهای بهترین پیش دبستانی آشنا کنیم، بهتر است تفاوت پیش دبستانی و دبستان را بدانید. دبستان یک دوره تحصیلی رسمی و اجباری است و دانش آموزان در دوره شش‌ساله دبستان با مباحث درسی مختلف و مطالب علمی متنوع آشنا می‌شوند.

در دوره پیش دبستانی کودکان صرفا برای آموزش‌های مقطع دبستان آماده می‌شوند، در این مقطع مباحث پایه برای یادگیری ریاضی، الفبا، علوم، مهارت‌های زندگی به کودکان آموزش داده می‌شود.

مزایای پیش دبستان برای کودکان

اگرچه حضور در مقطع پیش دبستانی اجباری نیست، اما توصیه می‌شود که حتما کودکان پیش از ورود به دبستان در مقطع پیش دبستانی ثبت نام شوند. اگرچه بسیاری از والدین انتخاب بهترین پیش دبستانی را خیلی جدی نمی‌گیرند اما این مقطع تحصیلی دارای مزایای بسیاری است که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

 1. کودک جدایی از والدین را تجربه کرده و به مرور بر اضطراب و استرس جدایی از محیط خانه و خانواده غلبه می‌کند.
 2. مهارت دوست یابی، تعامل و ارتباط با کودکان دیگر در بچه‌ها تقویت می‌شود.
 3. حضور در محیط رسمی، کلاس آموزشی و آشنایی با قوانین را یاد می‌گیرند.
 4. نحوه ارتباط با مربیان را می‌آموزند.
 5. محیطی بسیار مناسب و ایمن برای تمرین نظم و قوانین مربوط به محیط رسمی آموزشی است.
 6. بچه‌ها فعالیت‌های مختلفی چون بازی‌های دسته جمعی، شعرخوانی، نقاشی، کاردستی و… را تجربه می‌کنند که باعث پرورش خلاقیت و شکوفایی استعداد آن‌ها است.
 7. فعالیت‌های فیزیکی هدفمند را تجربه می‌کنند که باعث شادابی و سلامتی جسم آن‌ها و تقویت مهارت‌های دیداری، شنیداری، نوشتاری و درک مطلب در آن‌ها می‌شود.

ویژگی‌های بهترین پیش دبستانی

بهترین پیش دبستانی ممکن است از نظر افراد مختلف دارای معیارهای متنوعی باشد. فاکتورهایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین پیش دبستانی را از میان مراکز پیش دبستانی مختلف شهر تهران بیابید. مهمترین نکاتی که باید به آن‌ها توجه کنید عبارتند از:

مطالب مرتبط:  شروع یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

مجوز آموزش و پرورش (ویژگی‌های بهترین پیش دبستانی)

اگر کودک خود را در مراکز پیش دبستانی که در دبستان‌ها قرار دارند ثبت نام کنید خیالتان بابت این موضوع راحت خواهد بود اما بسیاری از مهدها و مراکز بهزیستی دارای مجوز نیستند و بنابراین نمی‌توانند خدمات رسمی پیش دبستانی ارائه کنند. به این ترتیب محتوای دروس پیش دبستانی در این مراکز بر اساس سرفصل‌های آموزشی آموزش و پرورش نیست که بعدها ممکن است شما را دچار مشکل کند.

محیط آموزشی (ویژگی‌های بهترین پیش دبستانی)

برای انتخاب بهترین پیش دبستانی‌های تهران قبل از هرچیز باید به محیط و فضای داخلی مدرسه یا مهد کودک توجه کنید:

 1. محیط باید کاملا بهداشتی و تمیز باشد.
 2. راه پله ها، کف حیاط، کلاس ها، زمین بازی و محیط باید به خوبی ایمن‌سازی شده باشد.
 3. فضای بازی برای بچه‌ها باید مناسب باشد. (از نظر تجهیزات و ابعاد)
 4. تزئینات دیوارهای راهروها، کلاس‌ها و محیط باید خلاقانه، زیبا و قابل توجه باشند. (ایجاد محیط شاد و پر انرژی)
 5. فضای کلاس‌ها با تعداد بچه‌ها متناسب باشد.
 6. کلاس‌ها از نور کافی برخوردار باشند.
 7. رعایت آیین نامه‌های آموزشی پیش دبستانی
 8. شما باید به دنبال مرکز پیش دبستانی باشید که مطابق آیین نامه‌ها این دوره را برگزار می‌کند. بنابراین مهم است که:
 9. مدت زمان آموزش مطابق آیین نامه رسمی باشد.
 10. کلاس‌ها در طبقه هم کف برگزار شود.
 11. زنگ تفریح دانش آموزان مقطع پیش دبستانی از سایر دانش آموزان جدا باشد.
 12. ساعت‌های کافی برای ورزش و تفریح بچه‌ها در نظر گرفته شود.
 13. آموزش مستقیم نباشد و به صورت فعالیت محور و فرآیند محور به کودکان آموزش داده شود.

مربیان و کادر آموزشی (ویژگی‌های بهترین پیش دبستانی)

این مهمترین نکته‌ای است که باید به آن توجه کنید. قبل از انتخاب مرکز مورد نظرتان حتما با والدین دانش آموزان سابق آن مرکز گفتگو کنید و نظرشان را در مورد کادر مدرسه و نوع برخورد آن‌ها با کودکان جویا شوید. خودتان هم می‌توانید مدام به مدرسه سر بزنید و به رفتار پرسنل با والدین و کودکان توجه کنید. در مورد سوابق تحصیلی و کاری پرسنل پرس و جو کنید و از برنامه‌های مرکز برای آموزش بچه‌ها اطلاعات بگیرید.

تقویت مهارت‌های مختلف کودکان (ویژگی‌های بهترین پیش دبستانی)

بهترین پیش دبستانی تهران مرکزی است که تمرکز کافی روی تقویت مهارت‌های مختلف کودکان داشته باشد. اغلب توانمندی‌های شخصیتی در همین سنین پایه ریزی و تقویت می‌شوند. توجه داشته باشید که آموزش در این مقطع کاملا فرآیندی و غیر رسمی است و کودک تنها مهارت و هنرهای پایه را می‌آموزد. اساس فعالیت‌ها باید با هدف افزایش اعتماد به نفس، پرورش خلاقیت، تقویت مهارت‌های اجتماعی، بازی و تفریح برنامه ریزی شده باشند.

مطالب مرتبط:  ۱۰ بهترین کلاس زبان انگلیسی در تهران

اردو و نمایش‌های مختلف (ویژگی‌های بهترین پیش دبستانی)

در انتخاب بهترین پیش دبستانی‌های تهران باید به برنامه مراکز در خصوص بازی‌های گروهی، نمایش، سرود، اردو، بازدیدهای علمی و تفریحی توجه کنید. مهمترین هدف از فرستادن کودکان به پیش دبستانی آشنایی بیشتر آن‌ها با محیط اطرافشان است. باید برنامه‌هایی برای آشنایی کودکان با انواع شغل ها، مکان‌ها و… وجود داشته باشد.

مباحث و منابع آموزشی دوره پیش دبستان (ویژگی‌های بهترین پیش دبستانی)

بر اساس قوانین دانش آموزان در این دوره باید با مباحث پایه آشنا شده و برای ورود به دبستان آماده شوند. منابع درسی پیش دبستانی نیز بر همین اساس به ۴ بخش کلی تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 1. کتاب مهارت‌های زندگی: در این درس به بچه‌ها با آموزش غیر مستقیم، نمایش، نقاشی، بازی، کاردستی و… مهارت‌های مختلف زندگی تدریس می‌شود.
 2. کتاب مفاهیم علوم و ریاضیات: این کتاب‌ها شامل مفاهیم ساده ریاضی مثل مفاهیم عددی، جمع و تفریق، چپ و راست و… و در کتاب علوم نیز به مباحث ساده‌ای چون سایه ها، دمای هوا، آشنایی با فصل‌ها و… پرداخته می‌شود.
 3. کتاب حروف الفبا: در این کتاب کودکان با شکل و صدای حروف آشنا می‌شوند و سرمشق‌نویسی را تمرین می‌کنند. این سرمشق‌ها با هدف دست ورزی انجام می‌گیرند به طوری که کودک بتواند به راحتی مداد را در دست گرفته و به راحتی مشق بنویسد.

معرفی پیش دبستان مهرداد (بهترین پیش دبستان انگلیسی تهران)

آنچه مهد و پیش دبستانی مهرداد را از سایر مهدهای معمولی متمایز می‌سازد، مهد سه زبانه می‌باشد. آکادمی زبان مهرداد با تمرکز بر رشد چندجانبه کودکان، یکی از بهترین تجربه های پیش‌دبستانی را برای فرزندان شما عزیزان به ارمغان می‌آورد. از آموزش زبان انگلیسی و فرانسه گرفته تا تقویت هوش هیجانی، از مهارت‌های اجتماعی تا آموزش‌های علمی هنری؛ تنها بخشی از خدمات بی‌شمار مهد و پیش دبستان آکادمی مهرداد به شمار می‌رود که فرزند شمارا برای فردای بهتر آماده می‌کند. به دنیای رنگارنگ و کودکانه آکادمی زبان مهرداد خوش آمدید!

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات