وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان

خواندن این مطلب
6 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

آموزش زبان انگلیسی به کودکان یکی از بزرگترین اهداف والدین امروز به شمار می‌رود. در واقع در سال های اخیر همه به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی پی برده اند. بسیاری از افراد تلاش می‌کنند که از همان دوران کودکی، فرزند خود را در مسیر یادگیری زبان انگلیسی قرار دهند. سوالی که بسیاری از والدین از کارشناسان آموزشی ما می‌پرسند این است که بهترین روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان کدام است؟

آیا بهتر است کودک خود را به آموزشگاه زبان انگلیسی مخصوص کودکان بفرستم یا در دوره های خصوصی ثبت نام کنم؟ از چه سنی بهتر است آموزش زبان انگلیسی را شروع کنیم؟ آیا برای هر دوره سنی در کودکی روش خاصی جهت آموزش زبان انگلیسی وجود دارد؟ و … . ما در این مقاله قصد داریم به تمام نکات مهم پیرامون روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان بپردازیم. با ما همراه باشید.

کودکی، بهترین زمان برای آغاز آموزش زبان انگلیسی

بسیاری از کارشناسان آموزشی و روانشناسان اعتقاد دارند که بهترین زمان برای شروع یادگیری زبان دوم، دوره کودکی است. در واقع ذهن یک کودک همانند یک اسفنج آمادگی جذب هر نوع علمی را دارد. زبان انگلیسی یکی از کاربردی ترین علوم در حال حاضر محسوب می‌شود. بنابراین توصیه شده است که کودکان از همان سنین ابتدایی آموزش زبان انگلیسی را آغاز کنند.

نباید تصور کنید که برای یادگیری زبان انگلیسی در کودکی نیاز است که حتما به یک آموزشگاه زبان انگلیسی کودکان خاص یا مشهور مراجعه کنید. کافی است که در مورد روش های آموزش زبان انگلیسی و استانداردهای بین المللی در این رابطه بیشتر بدانید. در این صورت می‌توانید بهترین روش آموزش زبان انگلیسی به کودکان را خودتان با توجه به شرایط سنی، شخصیتی و هوشی کودک خود انتخاب کنید.

مطالب مرتبط:  چگونه زبان انگلیسی را به تنهایی و در خانه یاد بگیریم

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در منزل یا آموزشگاه؟

در پاسخ به این سوال پر تکرار باید بگوییم همه چیز به کودک شما بستگی دارد! در حال حاضر روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان از زیر سن 1 سال تا 10 سالگی بسیار متفاوت و متنوع است. این آموزش ها با توجه به ویژگی های رفتاری، سنی، هوشی، شخصیتی و استعدادهای کودکان طبقه بندی می شوند.

بسیاری از کودکان می‌توانند آموزش زبان را از خانه شروع کنند. این درحالی است که برای برخی دیگر شرکت در دوره های آموزشی در آموزشگاه ها بهترین انتخاب است. ما در ادامه مطلب به مقایسه روش های مختلف می پردازیم تا شما بتوانید تصمیم آگاهانه تر و علمی تری برای آموزش زبان انگلیسی به کودک خود بگیرید.

بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی به کودک در منزل

یکی از مهمترین مزایای آموزش زبان به کودکان آن است که کودک همانطور که زبان مادری خود را می آموزد، در زبان دوم نیز به تسلط می‌رسد؛ به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان آموزش زبان معتقدند که می‌توان آموزش زبان انگلیسی به کودکان را از سن زیر یک سالگی آغاز کرد.

روش های مختلفی برای آغاز یادگیری زبان انگلیسی در خانه وجود دارند که در ادامه به معرفی مهمترین آن‌ها می‌پردازیم:

1. فیلم و سی دی های زبان اصلی

در حال حاضر فیلم های آموزشی بسیاری با هدف آموزش زبان انگلیسی به کودکان طراحی و تهیه شده اند. در این نوع فیلم های آموزشی که اغلب به صورت سریالی تهیه می شوند به آموزش بسیاری از مباحث پایه ای زبان انگلیسی از جمله حروف الفبا، رنگ ها، اعداد، اجزای صورت، اعضای خانواده، خوراکی ها و … پرداخته می شود.

a. مزایای آموزش انگلیسی به کودکان با فیلم و کارتون

مهمترین ویژگی فیلم و کارتون های آموزشی، موزیکال بودن آنها و استفاده از رنگ های شاد و براق در پس زمینه تصاویر است. بسیاری از کودکان به چنین فیلم هایی علاقه دارند و با توجه به نشاط و شادابی که در ترانه ها، موسیقی و رنگ ها وجود دارد خیلی زود مباحث آموزشی را می آموزند.

مطالب مرتبط:  big blue button چیست؟

b. معایب آموزش انگلیسی با فیلم و کارتون به کودکان

متأسفانه از نظر علمی ثابت شده است که رابطه معناداری میان در معرض تصاویر پویا و صفحه نمایش قرار گرفتن کودکان و ابتلا به اوتیسم، اختلال بیش فعالی و ADHD وجود دارد. به ویژه توصیه شده است که برای کودکان زیر 2 سال زمان حضور مقابل تلویزیون، لپ تاپ، گوشی موبایل و … بیش از 1 ساعت نباشد. از آنجایی که یکی از ملزومات یادگیری زبان انگلیسی تمرین و تکرار است و با توجه به این که نمی توان برای کودکان زیر سن 7 سال آموزش رسمی را در نظر گرفت، به نظر می رسد این شیوه آموزشی چندان موفق و بی عارضه نباشد.

2. آموزش زبان انگلیسی به کودکان همراه با بازی

روانشناسان کودک معتقدند که آموزش به کودکان زیر سن دبستان باید به صورت غیر رسمی، در محیطی شاد و پویا، همراه با بازی و سرگرمی باشد. بنابراین یکی از بهترین روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان می‌تواند استفاده از فلش کارت های تصویری، بازی های آموزشی انفرادی یا جمعی، آموزش همراه با نقاشی، موسیقی و … باشد. در حال حاضر بسیاری از آموزشگاه های معتبر، مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی از این شیوه آموزشی، برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان استفاده می‌کنند.

a. مزایای آموزش انگلیسی همراه با بازی برای کودکان

کودکان بسیار کنجکاو، بازیگوش و در عین حال متمرکز و با دقت هستند. بنابراین حضور آنها در محیط هایی که بتوانند هم بازی کنند و هم مطالبی را یاد بگیرند برای آنها سرگرم کننده و جذاب است. تحقیقات نشان داده است که آموزش با استفاده از جلوه های بصری ماندگاری بیشتری در ذهن کودکان دارد، بنابراین در این شیوه آموزشی کودک می تواند به خوبی زبان انگلیسی را آموخته و به کار گیرد بدون این که مباحث را فراموش کند.

b. معایب آموزش انگلیسی همراه با بازی به کودکان

اگرچه این شیوه آموزشی یک روش علمی و استاندارد به شمار می رود، اما تنها زمانی اثربخش است که واقعا استانداردها در آن رعایت شود، به طوری که مثلا اگر تعادل میان بازی و آموزش، نقاشی و آموزش و یا موسیقی و آموزش به هم بخورد مطمئنا نتیجه بخش نخواهد بود. نکته بعدی این است که چنین شیوه آموزشی اگرچه برای کودکان تا سن 7 یا 8 سال مفید، کاربردی و سرگرم کننده به نظر می رسد اما برای اکثر کودکان بالای 7 سال که محیط آموزش رسمی ( مدرسه ) را درک کرده اند ای روش آموزشی بیش از اندازه کودکانه و خسته کننده است. بنابراین چنین شیوه آموزشی برای کودکان در همه سنین مناسب نخواهد بود.

مطالب مرتبط:  نقش والدین در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آموزش زبان انگلیسی به کودکان در آموزشگاه

همان طور که پیش تر نیز بیان شد، آموزشگاه هایی وجود دارند که به صورت تخصصی به کودکان آموزش می دهند و یا کورس ها یا دوره های آموزشی مخصوص کودکان دارند. در چنین آموزشگاه هایی معمولا آموزش زبان انگلیسی به شیوه های مدرن، استاندارد و علمی صورت می گیرد که می تواند نتایج بهتری را به همراه داشته باشد.

مزایای آموزش زبان انگلیسی کودکان در آموزشگاه

کلاس های آموزشی در آموزشگاه یک محیط رسمی آموزشی محسوب می شوند، عموما از استادان و مربیان با تجربه و مهارت برای آموزش در چنین محیط هایی استفاده می شود و بنابراین می توان امید داشت که کودک در چنین محیطی زبان انگلیسی را به شکل اصولی تر بیاموزد.

تلفظ صحیح، گویش درست و یادگیری استاندارد از دیگر مزایای آموزش زبان انگلیسی در  آموزشگاه است. مطمئنا در آموزشگاه های بزرگ و معتبر اساتید و مربیان از فیلترهای سخت گیرانه ای عبور می کنند تا اجازه همکاری با این موسسات را داشته باشند. پس انتظار می رود که گویش، لهجه، تلفظ و مهارت های شنیداری و گفتاری در چنین محیط هایی به حالت استاندارد و ایده آل نزدیک تر باشد.

معایب آموزش زبان انگلیسی به کودکان در آموزشگاه

اگرچه این شیوه آموزشی یک روش علمی، صحیح و کاربردی به نظر می رسد اما باید در نظر داشته باشید تنها زمانی آموزش زبان انگلیسی به کودک در آموزشگاه موفقیت آمیز خواهد بود که یک آموزشگاه عالی و با شیوه های آموزشی به روز و استاندارد را برای این کار انتخاب کرده باشید. متأسفانه در سال های اخیر با توجه به محبوبیت یادگیری زبان انگلیسی و بازار خوب این آموزش، تأسیس آموزشگاه های زبان انگلیسی به شکل قارچ گونه ای روبه افزایش است. بنابراین توصیه کارشناسان ما در آکادمی زبان مهرداد آن است که برای موفقیت در امر آموزش زبان انگلیسی به کودکان حتما سراغ موسسات آموزشی و آموزشگاه هایی بروید که از اعتبار و حسن شهرت آنها اطمینان دارید.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات