جذب مدرس

Better Education, Better Tomorrow

استفاده از داستان ها در فرایند یادگیری زبان انگلیسی

خواندن این مطلب
6 دقیقه
زمان میبرد!

 مقدمه

یادگیری زبان انگلیسی فرآیندی مستمر است. انواع ابزار و تجهیزات پیشرفته در این راه شما زبان‌آموزان عزیز را همراهی می‌کنند. یکی از این موارد در دسترس، داستان های کوتاه انگلیسی هستند. در این مقاله به نحوه انتخاب داستان متناسب با سطح زبان می‌پردازیم و شما را راهنمایی می‌کنیم تا بدانید چگونه از داستان ها در فرایند یادگیری زبان انگلیسی بهره‌برداری کنید؟

معیارهای انتخاب داستان ها در فرایند یادگیری زبان انگلیسی

ما در مقالات قبلی به این مسئله پرداختیم که چگونه زبان انگلیسی را به تنهایی و در خانه یاد بگیریم و اصلاً چطور شروع به یادگیری زبان انگلیسی کنیم؟ یکی از این راهبردها استفاده از داستان‌های کوتاه است. معلمان در روند آموزش آنلاین زبان انگلیسی به کودکان، مطالعه کتاب‌های داستانی را به زبان‌آموزان پیشنهاد می‌کنند.

زیرا راهی کاربردی و در عین حال بسیار هوشمندانه در یادگیری زبان به‌شمار می‌رود. بنابراین بهتر است که شروع یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان با داستان همراه شود. اکنون به انواع ملاک‌هایی اشاره می‌کنیم که انتخاب کتاب مناسب را سهولت می‌بخشند.

محتوای غنی و جذاب

یک کتاب داستان زبان انگلیسی باید دارای خط داستانی جذاب و مشخص باشد تا بتواند توجه خواننده را به خود جلب نماید. زیرا هدف شما از مطالعه کتاب داستان در درجه اول یادگیری زبان است. بنابراین در ابتدا به روند شروع و پایان داستان توجه کنید. همچنین طراحی شخصیت‌ها باید منسجم و مرتبط با موضوع باشد.

عناصر بصری

در ابتدای مطالعه ممکن است برخی زبان‌آموزان تازه‌کار به تصاویر کتاب احتیاج داشته‌باشند. زیرا این عناصر بصری گویای محتوای اصلی هستند و مخاطب را در درک بهتر متن هدایت می‌کنند. همچنین توسعه مهارت‌های خواندن را برای زبان‌آموزان آسان‌تر می‌‌سازند. تصاویر باکیفیت نیز می‌توانند داستان را زنده کنند و جذابیت کلی آن را افزایش دهند.

مطالب مرتبط:  بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی کودکان

موضوعات روز

یک کتاب داستان زبان انگلیسی به‌روز، زبان‌آموزان را با فرهنگ و جامعه مرتبط با آن زبان آشنا می‌کند. بنابراین ارجاعات فرهنگی و مضامین اجتماعی آن به مخاطب اجازه می‌‎دهد که به درک عمیق‌تری نسبت به موضوع کتاب دست پیدا کند. به همین جهت محتوای مورد نظر باید با زندگی روزمره مرتبط باشد تا مهارت‌ مکالمه شما پیشرفت کند.

داستان های انتخابی را چگونه در فرایند یادگیری زبان انگلیسی مطالعه کنیم؟

اغلب زبان‌آموزان در شروع یادگیری از خود می‌پرسند که چرا زبان انگلیسی یاد می‌گیریم؟ در واقع باید دو فاکتور مهم انگیزه و پشتکار در یادگیری زبان را در خود ایجاد و تقویت نمایید. در این بخش به این مسئله می‌پردازیم که چگونه باید در روند مطالعه خود پویا باشید. با استفاده از این راهبردها حداکثر اطلاعات، نکات گرامری و لغات جدید را از محتوای کتاب‌های داستانی به دست می‌آورید و دانش شما به‌روز می‌شود.

سطح خود را پیدا کنید

داستان‌هایی را انتخاب کنید که با سطح مهارت انگلیسی شما مطابقت دارند تا مطالعه و یادگیری برای شما خسته‌کننده نباشد و احساس ناامیدی نکنید. پیشنهاد ما این است که ابتدا از داستان‌‍‌های ساده و کودکانه شروع کنید و سپس به تدریج به سراغ داستان‌های پیچیده‌تر بروید.

موضوعات و ژانر مورد علاقه خود را در نظر بگیرید. زیرا با مطالعه محتوای مورد علاقه‌ خود تجربه یادگیری برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد شد. همچنین به مرور زمان انواع ژانرها را مطالعه کنید. با این کار شما در معرض طیف گسترده‌ای از سبک‌های نوشتاری و واژگان جدید قرار خواهید گرفت که درک‎تان از زبان انگلیسی را افزایش می‌دهند.

فعال باشید

به این مسئله توجه کنید که خواندن داستان یک روش یادگیری زبان است. بنابراین تنها به دلیل تمام کردن یک داستان آن را مطالعه نکنید. بلکه با برجسته کردن واژگان جدید، یادداشت برداری یا خط کشیدن زیر نکات مهم و تأثیرگذار، فعالانه خود را با متن درگیر کنید. همچنین مطمئن شوید که طرح اصلی داستان و ویژگی‌ شخصیت‌ها را به خوبی درک کرده‌اید.

دیکشنری و لغات جدید

در حین مطالعه کتاب هر زمان که با کلمات و یا عبارات ناآشنا مواجه می‌شوید، از فرهنگ لغت یا دیکشنری آنلاین برای یافتن معانی، مترادف و متضاد، تلفظ و کاربرد آنها استفاده کنید. با این کار دایره لغات شما گسترش پیدا کرده و داستان را بهتر درک می‌کنید. همچنین توجه داشته‌باشید که لغات مورد نظر خود را در فواصل مشخصی مرور کنید تا فراموش نشوند.

مطالب مرتبط:  بهترین انتخاب برای آموزشگاه زبان انگلیسی کودکان

نسخه صوتی

استفاده از کتاب‌های صوتی شما را به تلفظ صحیح متن و آشنایی با لهجه امریکن یا بریتیش نزدیکتر می‌کند. بنابراین به‌دنبال نسخه صوتی کتاب‌های داستانی باشید. برای ارتقاء مهارت‌های شنیداری و تلفظ خود، در حین گوش دادن با راوی همراه شوید. همچنین بعد از هر پاراگراف متن خوانده شده را تکرار کنید و لهجه و لحن خود را با گوینده تطبیق دهید.

کنجکاو باشید

یکی از نکات حائز اهمیت در مطالعه کتاب‌های داستانی زبان انگلیسی این است که ذهن شما را به خود مشغول کنند. بنابراین باید بعد از اتمام هر پاراگراف از خود سؤال بپرسید، پرسش‌های خود را یادداشت کرده و بعد از اینکه یکبار داستان را خواندید به آنها پاسخ دهید.

البته برای مطالعه کارآمدتر می‌توانید از کتاب‌هایی استفاده کنید که انتهای هر داستان فعالیت‌هایی مرتبط با متن دارند. شما باید آنها را حل کرده و جواب خود را با پاسخنامه انتهای کتاب چک کنید. این کار مهارت‌های گفتاری و درک مطلب شما را به طرز شگرفی افزایش می‌دهد.

خلاصه نویسی

بعضی از کتاب‌ها یک خلاصه از متن داستان دارند و با مطالعه آنها قبل از محتوای اصلی با روند موضوع بیشتر آشنا می‌شوید. همچنین پس از خواندن یک داستان، خلاصه‌ای از آن را یکبار به فارسی و سپس به زبان انگلیسی بنویسید.

این کار به شما کمک می‌کند آنچه را که فهمیده‌اید تقویت کنید و تمرین مؤثری برای رشد مهارت‌های نوشتاری شما به‌شمار می‌رود. حتی می‌توانید نوشته خود را با افرادی که قبلاً آن کتاب را مطالعه کرده‌اند به اشتراک بگذارید تا بازخورد و پیشنهاداتی برای پیشرفت خود از آنها دریافت کنید.

​بازنویسی

این روش بخش پیشرفته مطالعه کتاب‌های داستانی و یادگیری زبان انگلیسی است. در واقع با این کار بعد از مطالعه باید یکبار دیگر داستان را به زبان خودتان بنویسید. در برخی موارد زبان‌آموزان از کلمات کلیدی و ایده اصلی داستان برای خلق موضوع جدید استفاده می‌کنند. بنابراین در این شیوه مهارت‌های نوشتاری شما به سطح بسیار بالایی ارتقاء پیدا می‌کنند. زیرا ضمن درک موضوع داستان می‌توانید خلاقیت خود را برای پیش‌بینی موضوعات مشابه تقویت نمایید.

مطالب مرتبط:  معرفی ۵ کارتون جذاب برای تقویت زبان انگلیسی کودکان

مزایای کتاب‌های داستانی در فرایند یادگیری زبان انگلیسی

به‌طور کلی، یادگیری زبان انگلیسی با کتاب‌های داستان، دامنه واژگان زبان‌آموزان را در هر سطحی غنی‌تر می‌کند، مهارت‌های دستور زبان را افزایش می‌دهد و درک فرهنگی را عمیق‌تر می‌‌سازد. همچنین با استفاده از آنها دیگر یادگیری کسل‌کننده نیست و لذت و انگیزه را در فرآیند زبان‌آموزی به دنبال دارد. اکنون به مهم‌ترین مزایای مطالعه کتاب‌های داستانی اشاره می‌کنیم.

اصطلاحات جدید

کتاب‌های داستانی به زبان انگلیسی مملو از کلمات و عباراتی هستند که ممکن است معمولاً در مکالمات روزمره با آنها مواجه شوید. بنابراین شما به مجموعه واژگان متنوع و جامع‌تری دسترسی خواهید داشت.

ساختار گرامری

در بسیاری از موارد اغلب افراد ساختارهای گرامری را به‌صورت طوطی‌وار حفظ می‌کنند و این اصلاً یک روش اصولی یادگیری نیست. با خواندن کتاب‌های داستانی، زبان‌آموزان می‌توانند نحوه ساخت جملات، اعمال قواعد گرامری و استفاده از زمان‌های مختلف را یاد بگیرند. این مورد به درک بهتر کاربرد دستور زبان در زمینه داستان‌ها کمک شایانی می‌نماید.

درک مطلب

خواندن کتاب‌های داستانی مختلف به زبان انگلیسی باعث بهبود روان‌خوانی و درک مطلب می‌شود. داشتن یک برنامه مطالعاتی منظم به زبان‌آموزان کمک می‌کند تا سرعت مطالعه و یادگیری خود را برای یادگیری لغات بیشتر افزایش دهند.

الگوهای مکالمه و گفتگو

کتاب‌های داستانی اغلب شامل مکالمه و گفتگو هستند که به شما اجازه می‌دهند تا راحت‌تر با اصطلاحات روزمره افراد انگلیسی زبان آشنا شوید. همچنین با یادگیری الگوها و عبارات رایج برای انواع آزمون‌های بین‌المللی از جمله آیلتس و تافل آمادگی پیدا می‌کنید.

تفکر انتقادی

خواندن کتاب‌های داستانی، زبان‌آموزان را برای درک موضوع و تحلیل شخصیت‌های آن به چالش می‌کشد. بنابراین مهارت تفکر انتقادی مخاطبان در هنگام درگیر شدن با متن، استنتاج معانی و ایجاد ارتباط بیشتر با محتوا گسترش پیدا می‌کند.

جمع‌بندی در فرایند یادگیری زبان انگلیسی

مطالعه داستان های جذاب و مهیج در فرایند یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند یک روش سرگرم‌کننده و مؤثر برای ارتقاء مهارت‌های مکالمه روزمره باشد. در همین راستا به انواع ملاک‌های یک کتاب مناسب پرداختیم. همچنین به نحوه مطالعه کارآمد آنها اشاره شد. بنابراین ضمن تهیه کتاب داستان مورد نظر خود به سهولت می‌توانید در یادگیری پیشرفت کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات