وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

صفر تا صد یادگیری زبان با اپلیکیشن Memrise

خواندن این مطلب
6 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

یکی از بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی و افزایش دایره لغات استفاده از اپلیکیشن‌هایی است که با همین هدف طراحی شده اند. در حال حاضر گجت‌ها و ابزارهای هوشمند از جمله تلفن همراه یکی از بهترین منابع آموزشی به شمار می‌روند. Memrise یک اپلیکیشن آموزشی با هدف آموزش لغات و اصطلاحات است که به گفته بسیاری از کاربران از جمله بهترین اپلیکیشن‌های جهانی در یادگیری زبان انگلیسی به شمار می‌رود. ما در این مقاله به صفر تا صد یادگیری زبان با اپلیکیشن Memrise خواهیم پرداخت.

Memrise چیست و چه کاربردی دارد؟

Memrise در واقع یک پلتفرم آموزش زبان است که به دو صورت اپلیکیشن و نسخه وب در اختیار علاقمندان به یادگیری زبان انگلیسی قرار گرفته است. این پلتفرم جهانی است و مردمان سراسر دنیا به آن دسترسی دارند. هیچ فرقی نمی‌کند که در چه سطحی از زبان آموزی قرار دارید، به چه زبانی صحبت می‌کنید و می‌خواهید چه زبانی را بیاموزید، این اپلیکیشن صدها انتخاب متنوع در اختیار علاقمندان به یادگیری زبان‌های خارجه قرار می‌دهد. نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که استفاده از Memrise در واقع یک روش تکمیلی برای آموزش زبان انگلیسی است.

بسیاری از علاقمندان به زبان آموزی تصور می‌کنند که آموزش یک زبان خارجه به صورت خودخوان قابل انجام است، اما کارشناسان آموزشی در سراسر دنیا معتقدند که استفاده از چنین اپلیکیشن‌ها یا منابع آموزشی آنلاین دیگر، تنها یک مکمل برای روش‌های آموزشی آکادمیک و رسمی خواهد بود. شما می‌توانید با کمک Memrise دایره لغات خود را افزایش دهید، تمرین مکالمه با افراد مختلف داشته باشید، دوره‌های متنوعی را در دسترس داشته باشید و یا به صورت اختصاصی با یک هدف خاص (مثلا آمادگی شرکت در آزمون آیلتس) از این اپلیکیشن استفاده کنید. از دیگر امکانات Memrise می‌توان به امکان به اشتراک گذاشتن دوره‌های آموزشی اشاره کرد. به این معنا که مثلا اگر شما به یک زبان تسلط کامل دارید می‌توانید دوره‌های آموزشی خودتان را طراحی کرده و در اپلیکیشن بارگذاری کنید و به دیگران بیاموزید.

مطالب مرتبط:  معرفی 10 کتاب داستان انگلیسی کودکانه

آیا ممرایز رایگان است؟

نکته دیگری که در مورد اپلیکیشن Memrise باید به آن اشاره کنیم غیر رایگان بودن آن است. در واقع استفاده از همه امکانات این پلتفرم نیازمند پرداخت هزینه است. البته نسخه رایگان آن نیز وجود دارد که استفاده از آن با مزایای بسیاری همراه است. به طور مثال در بخش courses زبان انگلیسی دوره‌های مختلفی وجود دارد که بدون نیاز به پرداخت هزینه می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. یکی دیگر از امکانات Memrise آموزش زبان انگلیسی به صورت گروهی است. در واقع چنین مزیتی برای آموزش زبان انگلیسی به صورت گروهی از دوستان یا خانواده امکان‌پذیر است و می‌توان روند رشد و یادگیری هر فرد را به راحتی مشاهده و آنالیز کرد.

استفاده از برنامه Memrise برای یادگیری زبان انگلیسی

مهمترین مزیت استفاده از ابزارهای آنلاین در یادگیری زبان انگلیسی در دسترس بودن آن است. شما می‌توانید بدون هیچ محدودیتی در هر زمان و مکان برای تمرین و تکرار به اپلیکیشن مورد نظر خود دسترسی داشته باشید. البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که بیشترین تمرکز اپلیکیشن آموزشی Memrise روی یادگیری کلمات و آموزش واژگان است و به ابعاد دیگر زبان انگلیسی از جمله گرامر یا مهارت‌های شنیداری و نوشتاری نمی‌پردازد. برای استفاده از این اپلیکیشن باید ابتدا آن را روی دستگاه تلفن همراه خود نصب کنید. می‌توانید این کار را از طریق سایت Memrise به آدرس Memrise. com نیز انجام دهید.

 1. در قدم اول باید از قسمت Sign up مراحل ثبت نام را انجام دهید که در آن با استفاده از ایمیل یا نام کاربری حساب شخصی خود را می‌سازید.
 2. در گام بعدی زبان مادری و زبانی که قصد آموزش آن را دارید (در اینجا انگلیسی) انتخاب می‌کنید.
 3. پس از انتخاب زبان، با توجه به سطح زبان آموزی خود یک دوره را انتخاب می‌کنید و یادگیری زبان انگلیسی را با آن آغاز می‌کنید.
مطالب مرتبط:  بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی کودکان

نگاهی به روش‌های آموزشی ممرایز

عموما اکثر اپلیکیشن‌های آموزش زبان روی یک یا دو مهارت متمرکز می‌شوند. در اپلیکیشن Memrise نیز تمرکز اصلی روی یادگیری و حفظ لغات است. تمرین و تکرار مداوم لغات در این برنامه و یادآوری منظم آن‌ها باعث می‌شود که لغات به خوبی در حافظه بلندمدت زبان آموز تثبیت شوند.

Memrise روش‌های مختلفی برای افزایش دایره لغات در اختیار زبان آموز قرار می‌دهد که عبارتند از:

دوره‌های صفر تا صد Memrise

شما می‌توانید در این اپلیکیشن به عنوان یک زبان آموز مبتدی آموزش زبان انگلیسی را آغاز کرده و در نهایت به سطح پیشرفته برسید. لغاتی که در هر بخش ارائه می‌شود متناسب با پیشرفت زبان آموز است و تا زمانی که آن واژه را به درستی نیاموزید در فهرست واژگان در حال یادگیری و مهم باقی خواهد ماند.

یادگیری زبان با افراد بومی

مهمترین تفاوت Memrise با دیگر برنامه‌های آموزشی آنلاین آن است که در این پلتفرم افراد نیتیو و بومی تلفظ‌های صحیح و اصطلاحات عامیانه را به صورت ویدیوهای کوتاه در اختیار مخاطبان قرار می‌دهند. در بخش دوره‌ها (courses) بسیاری از افراد در سراسر دنیا، دوره‌هایی با هدف آموزش زبان ضبط کرده‌اند که هرکس مایل باشد می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. یادگیری زبان انگلیسی از افراد بومی این مزیت را دارد که زبان آموز تلفظ و گویش صحیح و دقیق کلمات و اصطلاحات را می‌آموزد.

استفاده از جلوه‌های بصری

در Memrise واژه‌های جدید به صورت فلش کار نمایش داده می‌شوند. ضمن این که در برخی از دوره‌های آموزشی نیز کلمات جدید دارای تصویر هستند و یا تلفظ کلمات در برخی دوره‌ها به صورت ویدیوهای کوتاه در دسترس زبان آموز قرار می‌گیرند.

آموزش موضوعی

یکی از بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی یادگیری لغات، جملات و اصطلاحات به صورت موضوعی است. به این ترتیب زبان آموز تمرکز خود را روی لغات و اصطلاحات یک موضوع خاص متمرکز می‌سازد. در Memrise امکان تمرکز زبان آموز روی لغات حوزه‌های مختلفی از جمله گردشگری، تکنولوژی، پزشکی، فروشگاهی و… وجود دارد.

مطالب مرتبط:  معرفی کتاب 504 واژگان خیلی ضروری

تکرار منظم و دوره‌ای

یکی از بهترین امکانات Memrise، تمرین و تکرار منظم لغات و اصطلاحات است. در این برنامه واژه‌ها به صورت منظم یادآوری و تکرار می‌شوند و می‌توانید زمان تکرار را متناسب با شرایط زمانی خود تنظیم کنید. می‌توانید لغاتی را برای تکرار بیشتر در لیست نگه دارید و یا برخی از لغاتی که به خوبی آموخته‌اید را از فهرست حذف کنید.

تعیین سطح

هر قدمی که زبان آموز در آموزش زبان انگلیسی در Memrise پیش می‌رود ثبت می‌شود. پس از پایان هر دوره آموزشی زبان آموز در آزمون‌های متنوعی شرکت می‌کند و میزان رشد و پیشرفت او در یادگیری توسط این آزمون‌ها محک زده می‌شود. به این ترتیب زبان آموز می‌تواند دید بهتری نسبت به نقطه ضعف‌ها و نقاط قوت خود داشته سطح زبان آموزی خود را به خوبی شناسایی کند.

نگاهی اجمالی به مزایا و معایب یادگیری زبان با Memrise

این برنامه آموزشی همانند سایر روش‌ها دارای نقاط قوت و ضعفی است که در این بخش به آن‌ها می‌پردازیم. لازم است تأکید کنیم که استفاده از Memrise یک روش آموزش زبان انگلیسی نیست بلکه می‌تواند به عنوان یک روش مکمل آموزشی کاربردی مورد توجه قرار گیرد.

مزایای Memrise

 • امکان طراحی و بارگذاری دوره توسط کاربران
 • استفاده از جلوه‌های بصری در آموزش
 • آشنایی زبان آموزان با تلفظ نیتیو کلمات و واژه‌ها
 • یادآوری تکرار منظم
 • تمرکز موضوعی روی لغات
 • استفاده از بازی و سرگرمی در آموزش

معایب Memrise

 • به کاربرد لغات در جمله نمی‌پردازد.
 • به مهارت‌های مهمی چون گرامر و درک مطلب بی‌توجه است.
 • روی کیفیت محتوای بارگذاری شده توسط کاربران نظارتی صورت نمی‌گیرد.

جمع‌بندی

Memrise یک اپلیکیشن با هدف آموزش زبان‌های خارجه از جمله زبان انگلیسی است که دارای امکانات خاصی است. این اپلیکیشن آموزشی توانسته است با طراحی دوره‌های آموزشی مختلف متناسب با سطح آموزشی زبان آموزان، بهترین شرایط را برای یادگیری لغات و واژه‌های جدید برای آن‌ها فراهم سازد.

درباره نویسندهنویسنده
امیر باشتین

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات