راه‌های تقویت حافظه برای آموزش زبان

خواندن این مطلب
6 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

اگرچه بسیاری افراد علاقه زیادی به یادگیری زبان جدید دارند اما یکی از چالش‌های پیش روی همه زبان آموزان، تقویت حافظه برای یادگیری زبان دوم است. حتما شما هم شنیده‌اید که اکثر علاقمندان به زبان می‌گویند مدت زمان اندکی بعد از به خاطر سپردن لغات و اصطلاحات جدید آن‌ها را فراموش می‌کنند. ما در این مقاله قصد داریم به راهکارهای تقویت حافظه برای آموزش زبان انگلیسی بپردازیم. همراه ما باشید.

آیا حافظه قوی در یادگیری زبان موثراست؟

بگذارید در همین ابتدای مقاله یک نکته مهم را به شما یادآوری کنیم. حافظه شما برای یادگیری زبان انگلیسی خوب است چرا که شما پیش از این زبان مادری را به خوبی فراگرفته اید. شاید جالب باشد بدانید که اصولا آموزش زبان انگلیسی یکی از راه‌های تقویت حافظه محسوب می‌شود. بنابراین هرچه زمان بیشتری برای حفظ کردن لغات، اصطلاحات و گرامرهای زبان جدید صرف کنید، حافظه شما قوی‌تر خواهد شد. یادگیری زبان جدید بیش از حافظه قوی به تمرین و تکرار نیاز دارد. با این حال تقویت حافظه نیز می‌تواند بخشی از چالش یادگیری لغات و اصطلاحات را مرتفع سازد. در ادامه به مهمترین راهکارهای تقویت حافظه برای یادگیری زبان می‌پردازیم.

راه‌های طلایی برای تقویت حافظه در زبان آموزی

یک حافظه قوی و توانمند به زبان آموز کمک می‌کند تا لغات، گرامرها و اصطلاحات بیشتری را حفظ کرده و به حافظه بلندمدت بسپارد. در واقع تقویت حافظه در زبان آموزی به یادگیری کارآمدتر کمک می‌کند. برای این که بتوانید حافظه خوبی در آموزش زبان انگلیسی داشته باشید این نکات را به کار بگیرید:

مطالب مرتبط:  آموزش آنلاین زبان انگلیسی

از حافظه بصری کمک بگیرید

مهمترین نکته در یادگیری زبان انگلیسی استفاده از حافظه بصری یا تصویری است. کارشناسان آموزشی معتقدند، در بحث آموزش و یادگیری، افراد آنچه را که می‌بینند بسیار راحت‌تر از آنچه می‌شنوند و یا حفظ می‌کنند به خاطر می‌سپرند. بنابراین برای حفظ کردن لغات می‌توانید از دیکشنری‌های تصویری استفاده کنید. استفاده از فلش کارت‌های تصویری نیز یک ایده خلاقانه و جالب است. لزومی به صرف هزینه نیست، شما می‌توانید خودتان این فلش کارت‌ها را آماده کنید. یک طرف تصویر و طرف دیگر کلمه و معنی مربوط به آن را بنویسید.

تکه تکه کردن پروژه‌های بزرگ

یکی دیگر از راه‌های تقویت حافظه در آموزش زبان انگلیسی آن است که مطلب مورد نظرتان را به قطعات کوچکتری تقسیم کرده و هر بار روی یادگیری یک تکه تمرکز کنید. مثلا می‌توانید کلماتی که تلفظ مشابه دارند، مربوط به یک زمینه مشترک هستند، معنای یکسان دارند و … را در یک دسته قرار داده و هر بار یک گروه از آن‌ها را بخوانید.

ابزارهای یادگیری را وارد عمل کنید!

Mnemonic یا دستگاه‌های حافظه اصطلاحی است که به طیف وسیعی از ابزارهای تقویت حافظه اطلاق می‌شود. این ابزارها شامل الگوها، فلش کارت ها، تکنیک‌های طلایی به خاطر سپاری و… می‌شود. این تکنیک‌ها شامل استفاده از شعر، آهنگ و قافیه، استفاده از رنگ‌ها در حفظ کردن، جعبه لایتنر و… می‌شود.

تکرار، تکرار و تکرار!

روانشناسان معتقدند زمانی که شما یک الگوی مشخص را بارها تکرار می‌کنید آن را به حافظه بلندمدت خود می‌سپارید، به طوری که حتی به شکل ناخودآگاه نیز قادر به انجام آن هستید. مثلا شما وقتی در حال کتاب خواندن هستید، می‌توانید صدای گوینده اخبار از تلویزیون را شنیده و مفهوم سخنان او را نیز درک کنید. این اتفاق در زبان مادری به دلیل تکرار و استفاده مکرر از کلمات و جملات به این زبان رخ می‌دهد. شما می‌توانید چنین اتفاقی را در یادگیری زبان دوم نیز به کار گیرید. اصلا مهم نیست شما روزانه چه تعداد کلمه یا اصطلاح جدید را حفظ می‌کنید.

مطالب مرتبط:  کلاس خصوصی زبان بهتر است یا کلاس گروهی؟

این کار زمانی ارزشمند است که این کلمات به حافظه بلندمدت یا ناخودآگاه شما انتقال یابند. در غیر این صورت بخش زیادی از آن‌ها را در مدت کوتاهی فراموش خواهید کرد. توصیه ما این است که در مورد آموزش زبان، کلمات، جملات و اصطلاحاتی که می‌آموزید را در فواصل منظم تکرار کنید. این تکرار فاصله دار کمک می‌کند که حافظه شما تقویت شده و کلمات بیشتری را به حافظه بلندمدت خود وارد کنید.

خود را به چالش بکشید!

همان طور که بدن برای سلامتی و نشاط به تمرین‌ها و نرمش‌های فیزیکی نیاز دارد، حافظه نیز نیازمند نرمش است. شما برای آمادگی ذهن می‌توانید کارهایی چون حل جدول کلمات متقاطع به زبان انگلیسی، انجام جدول سودوکو، چیدن پازل و… را نیز در برنامه‌های تفریحی خود بگنجانید. انجام این کارها هم هیجان و سرگرمی به همراه دارد و هم باعث تقویت حافظه شما می‌شود.

تغذیه مناسب را دست کم نگیرید!

یکی از روش‌های عالی برای تقویت حافظه داشتن سبک زندگی سالم به ویژه تغذیه مناسب است. استفاده منظم از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز از جمله ویتامین‌های B، امگا ۳، زینک، ید و ویتامین دی نقش مهمی در تقویت حافظه دارند. همچنین مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه نیز می‌تواند منبع خوبی برای دریافت انواع ویتامین و مواد معدنی باشد.

خواب عمیق و کافی داشته باشید.

یکی دیگر از معجزات در تقویت حافظه خواب منظم، کافی و عمیق است. خواب شب نقش مهمی در بهبود عملکرد مغز دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که خواب شبانه باعث استراحت مغز و نظم دهی به آموخته‌های یک روز می‌شود. خواب کافی و عمیق باعث یادگیری بیشتر شده و تمرکز و حافظه شما را قوی‌تر می‌سازد.

فعالیت بدنی داشته باشید

داشتن فعالیت بدنی کافی راهی برای تقویت حافظه است! شاید عجیب به نظر برسد اما یکی از راه‌های دفع سموم از بدن تمرین و نرمش‌های ورزشی است. یک پیاده روی دلچسب صبحگاهی می‌تواند بیشترین تأثیر را در افزایش حافظه شما داشته باشد.

مطالب مرتبط:  یادگیری سریع زبان انگلیسی با 7 نکته موثر

متمرکز باشید!

گاهی اوقات این حافظه شما نیست که دچار مشکل شده است، بلکه روش‌های آموزش و یادگیری شما است که عامل ناکامی و شکست در آموزش زبان انگلیسی است. برای این که بتوانید در یادگیری زبان موفق عمل کنید هر بار که برای مطالعه و یادگیری زمان می‌گذارید تمام تمرکز خود را روی مطالعه معطوف کنید.

تمام حواس خود را به کار گیرید

یکی دیگر از روش‌های تقویت حافظه برای آموزش زبان، استفاده از همه حواس پنجگانه و تقویت آن‌ها است. می‌توانید با چشمان بسته نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها را تست کنید و مزه‌های آن‌ها را آنالیز کنید. تقویت حس چشایی و لامسه نقش مهمی در تقویت حافظه دارد. مثلا می‌توانید بسیاری از کارهای روتین روزانه را با چشمان بسته انجام دهید. سعی کنید حس شنوایی، بویایی، چشایی و لامسه را به یک اندازه درگیر کنید.

از دانسته‌های خود استفاده کنید!

وقتی شما مطلبی را به خاطر می‌سپارید اگر مدت زمان زیادی از آن استفاده نکنید مطمئنا فراموش خواهد شد. این مسئله به ویژه در مورد زبان‌های خارجی قابل توجه‌تر است. بنابراین توصیه می‌شود برای تقویت حافظه خود حتما مطالبی که می‌آموزید را به کار بگیرید. مثلا می‌توانید خاطرات روزانه خود را به زبان جدید بنویسید. در کلاس‌های مکالمه آزاد شرکت کنید. کتاب‌های زبان اصلی بخوانید و یا سعی کنید به زبان جدیدی که آموخته‌اید فکر کنید.

آموزش زبان انگلیسی با شیوه‌های مدرن در آکادمی زبان مهرداد

زمان آموزش زبان به شیوه‌های سنتی سال‌ها است که گذشته است. اکنون روش‌های مدرن، استاندارد و تکنولوژیک در یادگیری موثر و ماندگار زبان به کار گرفته می‌شوند که به زبان آموز امکان می‌دهد در کمترین زمان ممکن بیشترین بهره وری را در آموزش زبان داشته باشد. آکادمی زبان مهرداد یکی از مراکز آموزش زبان انگلیسی مدرن، به روز و تکنولوژیک است که با بهره مندی از بهترین اساتید آموزش زبان و آشنایی با جدیدترین شیوه‌های استاندارد آموزش زبان انگلیسی بهترین انتخاب برای علاقمندان به یادگیری زبان‌های خارجی محسوب می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کلاس‌های آموزشی می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

20%
Cambridge TKT Course: Young Learners
تومان
2,360,000
2,950,000
شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات