وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

معرفی ۵ کارتون جذاب برای تقویت زبان انگلیسی کودکان

خواندن این مطلب
6 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

یکی از بهترین روش‌ها برای تسلط کودکان به زبان انگلیسی، تقویت زبان انگلیسی با انیمیشن است. این روش یادگیری و تقویت زبان انگلیسی مورد علاقه بسیاری از کودکان و حتی بزرگسالان است. شاید بتوان گفت این روش هم سرم گننده و مهیج است و هم لذت و جذابیت فراوانی به همراه دارد. یکی از مزایای مهم یادگیری زبان انگلیسی با کارتون آن است که در این روش یادگیری و تقویت زبان انگلیسی به شکل طبیعی رخ می‌دهد و زبان آموز می‌تواند به مرور بسیاری از اصطلاحات و کلمات را همانند افراد نیتیو و بومی ادا کرده و بسیاری از آن‌ها را در محاورات و مکالمات روزمره به کار گیرد.

چرا تقویت زبان انگلیسی با انیمیشن برای کودکان اهمیت دارد؟

به جرأت می‌توان گفت هیچ کودکی را نمی‌توانید در دنیا پیدا کنید که به کارتون و انیمیشن علاقه نداشته باشد. در واقع حتی بسیاری از بزرگسالان به تماشای انیمیشن علاقه دارند، به همین دلیل یک انیمیشن زبان اصلی می‌تواند همانند یک کلاس درس پربار عمل کند، کلاسی که به راحتی همه توجه و تمرکز کودک را به داستان و ماجرای انیمیشن جلب کند. این توجه عمیق همراه با لذت و کنجکاوی می‌تواند بهترین عملکرد را برای یادگیری اصطلاحات و کلمات به همراه داشته باشد.

نکته بعدی که باید به آن اشاره کنیم این است که انیمیشن‌ها برای کودکان ساخته می‌شوند بنابراین دایره لغاتی که در آن‌ها به کار برده می‌شود برای کودک قابل درک و ساده است، همین مسئله کمک می‌کند که کودک به راحتی با جملات ارتباط برقرار کند، آن‌ها را یاد گرفته و در مکالمات خود به کار گیرد. در واقع داستان اکثر انیمیشن‌ها به زبان کودکانه روایت می‌شود و خبری از کلمات سنگین و پیشرفته نیست و کودک می‌تواند بهتر آن‌ها را با ذهن محدود خود درک کند.

مطالب مرتبط:  معرفی کتاب 504 واژگان خیلی ضروری

یادگیری زبان انگلیسی با انیمیشن چه مزایایی دارد؟

یکی دیگر از مزایای یادگیری زبان انگلیسی با کارتون وجود شخصیت‌های متنوع و متفاوت است، در واقع شرایط دیدن و شنیدن لهجه‌های مختلف، گویش‌های متفاوت و شکل تلفظ‌های گوناگون برای زبان آموز فراهم می‌شود که نه تنها می‌تواند به افزایش دایره لغات، بهبود تلفظ و گویش و همچنین تقویت مکالمه و محاوره منجر شود، بلکه تقویت مهارت‌های شنیداری را نیز به همراه دارد. از طرف دیگر تعقیب داستان و ارتباط ماجراهای موجود در یک انیمیشن تقویت درک مطلب را نیز به همراه دارد. بنابراین در یادگیری زبان انگلیسی با کارتون، سه مهارت از چهار مهارت مهم یادگیری زبان انگلیسی را تمرین و تکرار خواهید کرد.

تقویت زبان انگلیسی با انیمیشن را می‌توان یک روش استاندارد، اصولی و به روز دانست که با توجه به نیتیو بودن مکالمات در آن‌ها، اثر مستقیمی روی یادگیری زبان انگلیسی در حد نیتیو برای کودکان خواهد داشت. در ادامه به معرفی ۵ تا از بهترین انیمیشن‌های کودکانه می‌پردازیم که می‌توانید با تهیه آن‌ها (بدون دوبله و زبان اصلی) یادگیری زبان انگلیسی با کارتون را برای کودک خود به امری لذت بخش و خاطره‌انگیز تبدیل کنید.

انتخاب کدام انیمیشن برای تقویت زبان انگلیسی مناسب است؟

انتخاب انیمیشن‌ها و علاقمندی به آن‌ها یک امر کاملا سلیقه‌ای است بنابراین نمی‌توان با قاطعیت در مورد انتخاب آن‌ها صحبت کرد. در انتخاب انیمیشن‌ها با هدف یادگیری و تسلط به زبان انگلیسی باید به چند نکته دقت کنید:

  • برای کودکان و زبان آموزان مبتدی باید سراغ انیمیشن‌های کودکانه و ساده‌تر رفت
  • قبل از انتخاب انیمیشن بهتر است به خلاصه داستان توجه کرد و کارتونی را انتخاب کرد که با روحیات و ویژگی‌های شخصیتی کودک همخوانی داشته باشد.
  • تعداد انیمیشن‌ها بسیار بالا است و می‌توان انتخاب‌های متعددی داشت و فهرست‌های متنوعی ارائه کرد. آنچه باید در نظر گرفته شود توجه به لهجه شخصیت‌ها (بریتانیایی یا امریکایی) است. با توجه به لهجه زبان آموز باید بهترین انتخاب صورت گیرد.
  • استفاده از انیمیشن‌های کودکانه زبان اصلی برای کودکان زیر ۳ سال به ویژه کودکانی که در شرایط مهاجرت یا زندگی در محیط انگلیسی زبان قرار ندارند، توصیه نمی‌شود.
  • می‌توانید برای درک بهتر اصطلاحات و جملات از انیمیشن‌های زبان اصلی با زیرنویس انگلیسی استفاده کنید تا با دیکته و شکل ظاهری کلمات و اصطلاحات نیز آشنا شوید.
مطالب مرتبط:  یادگیری سریع زبان انگلیسی با 7 نکته موثر

معرفی ۵ کارتون زبان اصلی برای تقویت زبان انگلیسی کودکان

در ادامه مقاله به معرفی ۵ انیمیشن می‌پردازیم که می‌تواند نقش مهمی در تقویت زبان انگلیسی داشته باشد. ما این پیشنهادات را به چند دلیل انتخاب کرده‌ایم که مهمترین آن‌ها عبارتند از:

  1. تلفظ و بیان بسیار واضح و قابل فهم شخیصت‌ها
  2. شات‌های بسته که امکان لب خوانی را برای کودک فراهم می‌کند. در واقع کودک با نگاه کردن به حرکت لب‌های شخصیت‌های انیمیشن تلفظ صحیح کلمات را می‌آموزد.
  3. دارای دیالوگ‌هایی سرشار از اصطلاحات و کلمات محاوره‌ای به روز و کاربردی در زبان انگلیسی

1. انیمیشن Frozen

این انیمیشن زیبا به زندگی هیجان‌انگیز و پرماجرای دو خواهر می‌پردازد. اگرچه ریتم صحبت شخصیت‌های این داستان کمی تند است اما انیمیشن فروزن سرشار از دیالوگ‌های کاربردی روزمره است. تماشای این انیمیشن تمرین خوبی برای تقویت مهارت‌های شنیداری نیز خواهد بود. دیالوگ‌های این انیمیشن معروف پر از افعال دو قسمتی است که با توجه به استفاده از آن‌ها در جملات ساده و قابل درک، یادگیری این افعال کاربردی بسیار ساده خواهد بود.

2. انیمیشن Inside out

یکی دیگر از انیمیشن‌های جذاب برای تقویت زبان انگلیسی کودکان، انیمیشن درام و احساسی محصول پیکسار است. داستان این انیمیشن به زندگی روزمره یک دختر جوان و با احساس می‌پردازد و احساساتی که او در طول روز با آن‌ها مواجه می‌شود را به زیبایی به تصویر می‌کشد. هریک از احساسات انسانی در این انیمیشن دارای شخصیت مستقلی است و همین تنوع شخصیت‌ها داستان جذابی را رقم می‌زند که برای کودک خوشایند است. این کارتون سرشار از اصطلاحات و کلمات بسیار کاربردی در مکالمات پینگ پونگی روزانه است که می‌تواند تمرین خوبی برای افزایش دایره لغات و اصطلاحات به شمار رود. تماشای این انیمیشن برای تقویت زبان انگلیسی کودکان به شدت توصیه می‌شود.

3. انیمیشن Raya and the Last Dragon

کارتون رایا و آخرین اژدها یکی دیگر از انیمیشن‌های حاضر در فهرست ما است. این انیمیشن به زندگی دختری می‌پردازد که تلاش می‌کند با کمک آخرین اژدهای باقی مانده سرزمین آشوب زده خود را دوباره متحد سازد. در این انیمیشن از اصطلاحات و ضرب المثل‌های ساده‌ای استفاده شده است که می‌تواند بهترین تمرین برای تقویت مکالمه باشد. همچنین وجود افعال دو قسمتی فراوان در این انیمیشن از دیگر مزایای تماشای آن برای تقویت و یادگیری زبان انگلیسی به شمار می‌رود.

مطالب مرتبط:  استاد نیتیو کیست؟

4. انیمیشن دورا دختر جهانگرد

این مجموعه کارتونی یک انتخاب عالی برای تقویت زبان انگلیسی با انیمیشن محسوب می‌شود. تماشای این کارتون برای کودکان در سطح مبتدی کاملا مناسب است. مکث مناسب در بیان جملات و شمرده سخن گفتن شخصیت‌ها کمک می‌کند که زبان آموز کودک به راحتی متوجه صحبت‌های شخصیت‌های آن شود. این مجموعه در ۸ فصل و ۱۷۲ قسمت تولید شده است که هر قسمت آن حدود ۲۲ دقیقه است. یادگیری زبان انگلیسی با کارتون دورا دختر جهانگرد برای علاقمندان به لهجه امریکایی یک انتخاب عالی به شمار می‌رود.

5. انیمیشن روح

این کارتون نیز یکی از بهترین انتخاب‌های پیش روی شما برای تقویت زبان انگلیسی با انیمیشن به شمار می‌رود. این انیمیشن به زندگی یک معلم موسیقی می‌پردازد که همیشه آرزوی تبدیل شدن به یک ستاره موسیقی جاز را داشته است. درست زمانی که او فرصت اجرا به همراه یک ستاره جاز روی صحنه را به دست می‌آورد، در شب اجرا می‌میرد. این انمیشن هم بسیار سرگرم کننده است و هم سرشار از اصطلاحات جذاب و جالبی است که می‌توانید آن‌ها را یاد بگیرید. این انیمیشن هم برای کودکان مناسب است و هم بزرگسالان تا سطح متوسط می‌توانند از آن برای تقویت زبان انگلیسی خود استفاده کنند.

جمع‌بندی

تقویت زبان انگلیسی با انیمیشن یکی از بهترین راه‌ها برای تسلط به زبان انگلیسی است. نکات مهمی که در انتخاب انیمیشن‌ها باید به آن‌ها دقت کنید، سن زبان آموز و انتخاب انیمیشن متناسب با شرایط سنی او است. یک انیمیشن زبان اصلی با توجه به حجم بالای استفاده از اصطلاحات محاوره ای، کلمات و افعال مختلف، منبع خوبی برای یادگیری زبان به شمار می‌رود. ما در این مقاله تنها به ۵ انیمیشن معروف اشاره کردیم که برای گروه سنی بالای ۵ سال مناسب هستند.

درباره نویسندهنویسنده
امیر باشتین

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000
ارزشیابی در حین آموزش
تومان
90,000
یادگیری خود تنظیمی
تومان
90,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات