وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

نقش والدین در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

خواندن این مطلب
7 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

در دنیای امروز، آموزش زبان انگلیسی نه فقط یک مهارت بلکه یک ضرورت به شمار می‌رود. تسلط کودکان به زبان دوم و حتی سوم می‌تواند یک مهارت فوق العاده باشد که عامل اصلی پیشرفت و موفقیت آن‌ها در آینده به شمار می‌رود. والدین نزدیک‌ترین افراد به کودک هستند، پدر و مادر مورد اعتمادترین افراد و همچنین تأثیرگذارترین افراد در زندگی هر فردی محسوب می‌شوند، به همین دلیل است که ما معتقدیم نقش والدین در آموزش زبان انگلیسی به کودکان نقشی کلیدی و تعیین کننده خواهد بود. با ما همراه باشید تا پیرامون این نقش و نکات مهم مرتبط با آن بیشتر بدانید.

اهمیت والدین در زبان آموزی کودکان

در زندگی هر فردی خانواده نقش کلیدی دارد، این نقش‌ها به ویژه در سنین کودکی بسیار پررنگ‌تر و حتی تأثیرگذارتر به نظر می‌رسند. تصور کنید که یک کودک برای راه رفتن، مستقل شدن در غذا خوردن، آشنایی با پیرامون خود و یادگیری سایر مهارت‌های شناختی تا چه اندازه به والدین خود متکی است؟ این ارتباط در یادگیری یک زبان جدید به جز زبان مادری می‌تواند بسیار عمیق‌تر باشد. همه عادات، مهارت‌ها و ویژگی‌های فردی یک کودک درون خانواده شکل می‌گیرد، والدین می‌توانند مهمترین مشوق‌ها و ایجادکنندگان انگیزه در زندگی کودک به شمار روند.

خوشبختانه امروزه اکثر والدین تحصیل کرده و آگاه هستند و اهمیت یادگیری زبان انگلیسی به عنوان یک زبان بین المللی و نقش آن در موفقیت‌های فردی، اجتماعی، تحصیلی و شغلی در آینده کودک را به خوبی می‌دانند. اما نکته مهم اینجاست که اغلب این والدین آگاه و مشتاق، نمی‌دانند که چگونه می‌توانند نقش مهم خود به عنوان یک حامی، مشوق و انگیزه بخش در آموزش زبان انگلیسی به کودکان را ایفا کنند. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

مطالب مرتبط:  ۱۰ باور غلط در مورد یادگیری زبان انگلیسی

نقش والدین در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

با توجه به اهمیت یادگیری زبان انگلیسی، امروزه موسسات آموزشی بسیاری با تخصص در حوزه آموزش زبان به کودکان فعالیت می‌کنند. با این وجود نمی‌توان از نقش مهمی که خانواده و به ویژه والدین در این مسیر دارند غافل شد. بسیاری از والدین این شرایط را دارند که در آموزش زبان انگلیسی فرزند خود کلیدی‌ترین نقش را ایفا کنند، مهمترین اقدامات والدین در این راستا عبارتند از:

آموزش به کودکان در منزل

شما باید به‌عنوان والدین یک کودک در آستانه یادگیری زبان انگلیسی، از سنین کم کار آموزش زبان انگلیسی به کودک را آغاز کنید. این کار بسیار ساده است و شامل چنین برنامه‌هایی می‌شود:

  • ایجاد یک برنامه منظم و هدفمند
  • استفاده از اپلیکیشن‌ها و بازی‌های آموزش محور
  • انجام مکالمات ساده و روزمره به زبان انگلیسی با کودک
  • استفاده از روش‌های آموزشی مدرن مخصوص کودکان از جمله روش‌های بازی و قصه گویی
  • هم خوانی با آهنگ‌های انگلیسی مخصوص کودکان
  • استفاده از انیمیشن‌های کودکانه آموزش محور
  • بالا بردن اطلاعات فردی در زمینه آموزش زبان انگلیسی به کودک
  • فراهم آوردن بستر مناسب آموزش و یادگیری زبان انگلیسی برای کودک در خانه

ایجاد محیط مناسب آموزشی در منزل

شما به عنوان والدین نقش مهمی در ایجاد بسترهای مناسب آموزش زبان انگلیسی به کودکان دارید. اگر امکان ایجاد یک محیط امن و آرام آموزشی در منزل را ندارید می‌توانید از محیط‌های آموزشی خارج از خانه مثل مهدهای دو زبانه، موسسات آموزشی و… استفاده کنید.

مشوق کودک خود باشید

همیشه به یاد داشته باشید که آموزش زبان انگلیسی یک فرآیند زمان بر، طولانی و برای بسیاری از کودکان خسته کننده است. به همین دلایل بسیاری از کودکان ممکن است در طول مسیر آموزش خسته شوند، انگیزه نداشته باشند و یا علاقه‌ای به یادگیری نشان ندهند. شما به عنوان والدین با توجه به آگاهی از اهمیت یادگیری زبان انگلیسی، وظیفه دارید که با راهکارهای مختلف، مشوق فرزند خود باشید.

مثلا موسسه آموزشی او را تغییر دهید، برنامه زمانی آموزش را اصلاح کنید، روش‌های جذاب و هیجان‌انگیز آموزش زبان به کودکان را در منزل پیاده‌سازی کنید، همراه او انیمیشن‌های کودکانه یا ترانه‌های انگلیسی کودکانه بخوانید، بازی‌های آموزش محور به زبان انگلیسی را با هیجان در کنار او تجربه کنید و اجازه دهید او در محیطی متفاوت یادگیری را تجربه کرده و به یادگیری زبان علاقه‌مند شود.

مطالب مرتبط:  بهترین هوش مصنوعی برای یادگیری زبان انگلیسی

یادگیری او را ارزیابی کنید

بسیاری از والدین ممکن است تصور کنند همین که بهترین موسسه آموزشی را برای آموزش زبان کودک خود انتخاب می‌کنند و یا هزینه‌های زیادی برای یادگیری او صرف می‌کنند، وظیفه خود را به پایان رسانده اند. اما توصیه کارشناسان ما این است که حتما فرآیند آموزشی فرزند خود را زیر نظر داشته باشید. مدام میزان یادگیری او را رصد کنید.

پیشرفت او را ارزیابی کنید و عملکرد او را زیر نظر داشته باشید تا در صورت لزوم بتوانید اقدامات موثر و احتمالا اصلاحی را به موقع انجام دهید. بسیاری از کودکان وقتی متوجه می‌شوند که والدینشان به یادگیری آن‌ها اهمیت می‌دهند، انگیزه بیشتری برای یادگیری پیدا می‌کنند و تلاش بیشتری در این راه دارند.

نقش حمایتی داشته باشید

وقتی کودکان همراهی والدین را در مسیر آموزش زبان انگلیسی می‌بینند، انگیزه بیشتری پیدا می‌کنند. حضور حمایتگرانه والدین می‌تواند به صورت تلاش برای مکالمه به زبان انگلیسی، تماشای کارتون و انیمیشن‌های انگلیسی، بازی‌های آموزش محور، قرار گرفتن در کنار کودک و حمایت از او در زمان انجام خطا یا اشتباه در یادگیری و… باشد. شما الگوی کودک خود هستید پس همیشه خود را مشتاق یادگیری زبان انگلیسی نشان دهید و تلاش کنید که کودک خود را برای یادگیری تحت فشار قرار ندهید.

آموزش همراه با سرگرمی

کودکان عاشق بازی و هیجان هستند، این مسئله به ویژه در مورد آموزش زبان انگلیسی کودکان زیر سن ۷ سال اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. والدین کودک می‌توانند فرآیند آموزش زبان انگلیسی کودک را به یک مسیر هیجان‌انگیز و سرگرم کننده تبدیل کنند. تحقیقات علمی و روانشناسی نشان می‌دهد که این شکل از آموزش با مزایایی چون بهبود سرعت یادگیری زبان، افزایش انگیزه و علاقه کودکان، عمیق‌تر شدن رابطه میان والدین با فرزندان، کمک به بهبود مهارت‌های زبانی و حل مسئله، افزایش قدرت خلاقیت و یادگیری بهتر واژگان و گرامر همراه است.

مطالب مرتبط:  یادگیری زبان همراه با بازی

به این نکته نیز توجه داشته باشید که بازی یا فعالیتی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با فرزند شما بوده و در انتخاب مسیر آموزشی حتما علایق شخصی او را در نظر داشته باشید.

برترین‌ها را در اختیار او قرار دهید

در مسیر آموزش زبان انگلیسی انتخاب معلم زبان و یا موسسه آموزش زبان انگلیسی نقش بسیار کلیدی در موفقیت یادگیری دارد. بنابراین از شما به عنوان والدین انتظار می‌رود که برترین‌ها را در این مسیر برای فرزند خود انتخاب کنید. در رابطه با موسسات آموزشی، آموزشگاه‌ها، مهدها و معلمان خصوصی آموزش زبان انگلیسی به کودک به خوبی تحقیق کنید و در نهایت مسیری را در آموزش زبان انگلیسی به کودکان انتخاب کنید که با جدیدترین متدها و تکنیک‌های آموزشی همراه باشد.

آموزش زبان را در زمان درست انجام دهید

مهمترین چالش آموزش زبان انگلیسی به کودکان، انتخاب سن درست برای آغاز یادگیری است. برای این که بتوانید کودک خود را در مسیر پیشرفت و موفقیت قرار دهید، نیاز است با مشاورین و روانشناسان در این زمینه صحبت کنید و متناسب با توانایی‌ها و مهارت‌های کلامی کودکتان در زمان مناسب آموزش زبان انگلیسی او را آغاز کنید.

آکادمی زبان مهرداد؛ انتخاب والدین آگاه در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آکادمی زبان مهرداد یک مجموعه بزرگ و معتبر فعال در زمینه آموزش زبان‌های خارجی از جمله زبان انگلیسی به افراد در سنین مختلف است که با تکیه بر مدرن‌ترین تکنیک‌ها و متدهای آموزشی، همکاری با اساتید برجسته حوزه آموزش زبان انگلیسی کودک، نوجوان و بزرگسال در همه سطوح (مبتدی، متوسط و پیشرفته) توانسته است بیشترین میزان رضایت را در میان زبان آموزان ایرانی داشته باشد.

مهمترین ویژگی‌های آکادمی زبان مهرداد بهره مندی از تجربه و تخصص در زمینه یادگیری و آموزش زبان انگلیسی و تأکید بر آموزش علمی و کاربردی در محیطی امن، شاد و کودکانه به همراه یادگیری فعال، بازی‌محور و پروژه‌محور با اصول روانشناسی آموزش، بر اساس متدهای روز دنیا در آموزش زبان انگلیسی به کودکان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کلاس‌های خصوصی و گروهی، آموزش آنلاین و حضوری، زبان‌های آموزشی، دوره‌های مختلف آموزشی و… می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه در تماس باشید.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات