آموزش زبان انگلیسی با فیلم از صفر تا صد

خواندن این مطلب
6 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

به همان اندازه که افراد علاقمند به یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد، روش‌های آموزش این زبان نیز متعدد و بی‌شمار است. دیدن فیلم زبان انگلیسی یکی از موثرترین روش‌ها برای تقویت این زبان به شمار می‌رود. بسیاری از زبان آموزان معتقدند که آموزش و تقویت زبان انگلیسی با فیلم بسیار سرگرم کننده و هیجان انگیزتر از یادگیری این زبان با کتاب است. زبان انگلیسی به کار رفته در فیلم ها، زبان محاوره‌ای و زنده معاصر است. دارای اصطلاحاتی است که در حال حاضر در کشورهای انگلیسی زبان مردم آن‌ها را استفاده می‌کنند.

زبان آموز می‌تواند گویش‌های مختلف را درک کند، تلفظ صحیح کلمات را بشنود و…. با این توضیحات واضح است که فیلم یک منبع عالی برای آموزش زبان انگلیسی به شمار می‌رود. اما باید اضافه کنیم در صورتی که فیلم زبان اصلی با روش صحیح استفاده نشود کارایی چندانی نخواهد داشت. ما در این مقاله به صفر تا صد آموزش زبان انگلیسی با فیلم خواهیم پرداخت.

آیا واقعا با تماشای فیلم می‌توان زبان یاد گرفت؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که این امر شدنی است اما آنقدرها که تصور می‌کنید ساده نخواهد بود. هیچ چیز به اندازه تصاویر گویا نمی‌تواند زبان انگلیسی را به حافظه بلندمدت ما منتقل کند. اما همان طور که گفتیم این کار اصول و روش‌های مخصوص خود را دارا است. نکته اول آن است که تماشای فیلم به تنهایی هرگز نمی‌تواند جایگزین کلاس‌های جامع و کلاسیک آموزشی باشد، اما می‌تواند به عنوان یک مکمل عالی روند آموزش و یادگیری زبان آموز را کوتاه‌تر و با کیفیت‌تر نماید.

انتخاب فیلم‌ها نقش مهمی در یادگیری دارند. در واقع اگر زبان آموز فیلم متناسب با سطح مهارت‌های زبانی خود انتخاب نکند هرگز به آن موفقیتی که در ذهن دارد نخواهد رسید.

مطالب مرتبط:  آموزش آنلاین زبان انگلیسی

نکته دیگر آن است که هر فیلمی برای آموزش زبان انگلیسی مناسب نیست. انتخاب فیلم‌های مناسب، با داستان‌های هیجان‌انگیز و سرگرم کننده، مکالمه محور، با گویش‌های واضح، اصطلاحات کاربردی و شخصیت‌های متنوع بهترین انتخاب برای تقویت زبان انگلیسی به شمار می‌رود.

مزایای آموزش زبان انگلیسی با فیلم

تماشای فیلم زبان اصلی می‌تواند بسیار مفید و کاربردی باشد. این کار در کنار ایجاد سرگرمی مزایای بسیار دیگری نیز دارا است که عبارتند از:

مکالمات واقعی

مکالماتی که درون فیلم رخ می‌دهد، عموما مکالمات عامه و رایج در زبان انگلیسی است که در شرایط واقعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. زبان آموز می‌تواند اصطلاحات، ضرب المثل ها، اسلنگ تاک ها، کلمات جدید، گویش‌های متفاوت زنده و واقعی زبان انگلیسی را در فیلم دیده و بیاموزد.

انگیزه بخش بودن

تماشای فیلم با توجه به داستان محور بودن آن می‌تواند برای زبان آموز بسیار انگیزه بخش باشد. وقتی زبان آموز بتواند جریان داستان را درک کرده و مکالمات درون فیلم را بفهمد مطمئنا انگیزه بیشتری برای یادگیری زبان انگلیسی خواهد داشت.

انعطاف‌پذیری بالا

فیلم‌های بسیاری وجود دارد که زبان آموز می‌تواند با توجه به سلیقه و ذائقه شخصی خود یکی از آن‌ها را انتخاب کند. این انعطاف‌پذیری منابع کمک می‌کند که زبان آموز بتواند با تکنیک‌های کاربردی‌تری به یادگیری زبان پرداخته و مطابق با سلیقه خود آن را بیاموزد.

چارچوب تصویری

بصری بودن فیلم مسئله‌ای است که زبان آموز را قادر می‌سازد که درک بهتر و ماندگارتری از آن داشته باشد. به این ترتیب عموما کلمات، جملات، اصطلاحات و تلفظ‌هایی که به واسطه فیلم‌ها آموخته می‌شود در ذهن ماندگارتر خواهد بود.

صفر تا صد یادگیری زبان انگلیسی با فیلم

برای این که بتوانید با استفاده از تماشای فیلم‌های زبان اصلی، زبان انگلیسی یاد بگیرید و یا مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید بهتر است طبق این الگو پیش بروید.

فیلم مناسب انتخاب کنید

اولین و مهمترین مورد انتخاب فیلم مناسب است. فیلمی که قرار است مشاهده کنید باید متناسب با سطح مهارت‌های زبانی شما بوده، مکالمه محور، دارای شخصیت‌های متعدد، داستان واضح و گویش‌های روان باشد. توصیه می‌کنیم که برای شروع حتما در آزمون تعیین سطح شرکت کنید و بعد از مشخص شدن سطح مهارت زبانی، از یک استاد با تجربه در مورد انتخاب فیلم مناسب مشاوره بگیرید.

مطالب مرتبط:  چطور شروع به یادگیری زبان انگلیسی کنیم؟

فیلمی که انتخاب می‌کنید باید حتما زیرنویس انگلیسی داشته باشد. به هیچ عنوان از زیرنویس فارسی استفاده نکنید. همچنین بهتر است فیلمی را انتخاب کنید که ژانر آن مورد علاقه شما بوده و برایتان سرگرم کننده باشد.

تماشای بدون حساسیت

یک بار فیلمی که انتخاب کرده‌اید بدون این که روی فهم همه مکالمات آن حساسیت داشته باشید تماشا کرده و از تماشای آن لذت ببرید.

بار دوم با تمرکز بیشتر

برای بار دوم فیلم را تماشا کنید. هرجا که متوجه مکالمات نمی‌شوید به زیرنویس نگاه کنید. لغات و اصطلاحات جدید را یادداشت کنید. می‌توانید برای درک بهتر آن‌ها را در جمله‌ای که در فیلم به کار برده شده است یاد بگیرید.

بار سوم بدون زیرنویس

اکنون فیلم را بدون زیرنویس نگاه کنید. لغات و اصطلاحاتی که یاد گرفته‌اید را حین تماشای فیلم با خودتان تکرار کنید. به تلفظ‌ها و نوع بیان جملات توجه داشته باشید. موقعیتی که از یک اصطلاح یا لغت خاص استفاده شده است را دقت کنید، بسیاری از اصطلاحات یا لغات در موقعیت‌های خاصی کاربرد دارند.

این اشتباهات را انجام ندهید

متأسفانه روشی رایج اما غلط وجود دارد که اکثر زبان آموزان برای تمرین و یا آموزش زبان انگلیسی با فیلم از آن استفاده می‌کنند. اگر شما بخواهید یک فیلم را بدون توجه به فاکتورهایی که در بالا اعلام کردیم انتخاب کنید و تلاش کنید که آن را بفهمید، مطمئن باشید که در ۱۰ دقیقه اول دلسرد شده و در نهایت یا خوابتان می‌گیرد و یا از این که نمی‌توانید هیچ چیز از فیلم درک کنید خسته و دلزده می‌شوید.

بسیار مهم است که فیلم مناسبی انتخاب کرده باشید که ضمن سرگرم کننده و هیجان‌انگیز بودن، آموزنده نیز باشد. همچنین حتما زیرنویس انگلیسی داشته، مکالمه محور بوده و همچنین مکالمات و دیالوگ‌های فیلم قابل درک باشد.

مطالب مرتبط:  ۴ تا از بهترین کتاب های آموزش لغت انگلیسی

تماشای فیلم‌هایی که در آن شخصیت‌ها خیلی سریع صحبت می‌کنند، اصطلاحات فراوانی به کار می‌برند، به زبان عامیانه گفتگو می‌کنند و یا گویش متفاوتی دارند اشتباه‌ترین کار ممکن است مگر این که سطح زبان انگلیسی بسیار بالایی داشته باشید.

آموزش از روی فیلم برای یک روز یا یک جلسه نیست. فرآیندی که ما به صورت گام به گام در قسمت قبل به شما آموزش دادیم باید در چند روز متوالی انجام گیرد. بنابراین خودتان را خسته نکنید و تلاش کنید هر مرحله را با تمرکز و توجه مناسب و در شرایطی که حوصله کافی دارید انجام دهید.

برای این که آموزش زبان انگلیسی با فیلم موفقیت‌آمیز باشد شما به یک راهنما نیاز دارید. همان طور که گفتیم این روش بیش از آن که آموزشی باشد یک روش تکمیلی و تمرینی برای تقویت زبان انگلیسی است. بنابراین هرگز تصور نکنید بدون تجربه و پیشینه آموزشی و صرفا با تماشای فیلم می‌توانید به زبان انگلیسی مسلط شوید.

برای آموزش یا تقویت زبان انگلیسی حتما سراغ فیلم‌هایی بروید که معتبر و شناخته شده هستند. می‌توانید از اساتید خود در این رابطه کمک بگیرید و یا با جستجو در اینترنت فهرستی از بهترین فیلم‌های آموزشی زبان انگلیسی را بیابید.

جمع‌بندی

تماشای فیلم برای اکثر ما سرگرم کننده است، اگر قرار باشد همزمان با تماشای فیلم زبان انگلیسی نیز یاد بگیریم این فعالیت سرگرم کننده، هیجان انگیزتر نیز خواهد بود. بر خلاف تصور عموم و ادعاهای واهی، صرفا با تماشای فیلم نمی‌توان به زبان انگلیسی مسلط شد، بلکه برای زبان آموزانی که در حال آموزش کلاسیک و آکادمیک انگلیسی هستند تماشای فیلم زبان اصلی می‌تواند یک تمرین فوق العاده برای تقویت مهارت‌های مختلف زبانی از جمله مکالمه و مهارت‌های شنیداری باشد. توصیه می‌کنیم در کنار شرکت در کلاس‌های حرفه‌ای طراحی شده بر اساس اصول و استانداردهای آموزشی روز دنیا در آکادمی زبان آموزی مهرداد، با تماشای فیلم‌های توصیه شده به زبان اصلی، مهارت‌های زبانی خود را تقویت کرده و انگلیسی را با روش‌های جذاب‌تر و مهیج‌تری بیاموزید.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

20%
Cambridge TKT Course: Young Learners
تومان
2,360,000
2,950,000
شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات