وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

نقش موسیقی در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

خواندن این مطلب
7 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

تأکید همه کارشناسان آموزشی بر استفاده از روش‌های غیر مستقیم در آموزش به کودکان است. عموما کودکان خیلی زود از روش‌های مستقیم، جدی و کلاسیک آموزشی خسته می‌شوند و تمرکز خود را از دست می‌دهند، از دست رفتن تمرکز در آموزش نیز به معنای شکست آموزش خواهد بود. بنابراین توصیه شده است که آموزش زبان انگلیسی به کودکان با روش‌های استاندارد اما غیر مستقیم انجام گیرد. یکی از بهترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان به شیوه غیر مستقیم، استفاده از موسیقی است. ما در این مقاله از سری مقالات آموزشی آکادمی مهرداد به نقش موسیقی در آموزش زبان انگلیسی به کودکان پرداخته ایم، همراه ما باشید.

اهمیت موسیقی در آموزش زبان به کودکان

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما موسیقی یکی از ابزارهای کاربردی و مهم در آموزش به ویژه آموزش زبان محسوب می‌شود. تحقیقات بسیاری در این حوزه صورت گرفته است که نشان می‌دهند گوش دادن به موسیقی باعث باهوش‌تر شدن کودکان می‌شود و شانس یادگیری را در آن‌ها افزایش می‌دهد. همراه کردن آموزش زبان انگلیسی با موسیقی می‌تواند باعث سرعت و هیجان بخشیدن به آموزش شود. مهمترین دلایلی که باعث می‌شوند موسیقی نقش مهمی در آموزش زبان به کودکان داشته باشد عبارتند از:

یادگیری بیشتر زبان با ریتم‌ها (آموزش زبان به کودکان با موسیقی)

یکی از اصلی‌ترین اجزای موسیقی ریتم است و مسلما هر چیزی که ریتم داشته باشد، یادگیری را آسان‌تر می‌سازد. در آموزش مباحث پایه‌ای همچون آموزش الفبا و اعداد، استفاده از ریتم می‌تواند حفظ کردن و یادگیری آن‌ها را آسان‌تر سازد؛ ضمن این که موسیقی می‌تواند روایتگر یک داستان باشد. شعری که در موسیقی ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث جلب توجه کودکان شده و شانس یادگیری آن‌ها را افزایش دهد.

مطالب مرتبط:  دولینگو چیست؟

افزایش مهارت شنیداری

یکی از مهمترین مهارت‌های زبانی در آموزش زبان انگلیسی به کودکان، مهارت شنیداری یا Listening است. تحقیقات نشان می‌دهند که گوش دادن به موسیقی‌های انگلیسی حتی به صورت منفعلانه می‌تواند باعث تقویت مهارت‌های شنیداری در زبان آموزان شود. گوش دادن به ترانه‌های زبان اصلی باعث آشنایی زبان آموزان با کلمات محاوره‌ای و عامیانه می‌شود و چنین چیزی می‌تواند باعث افزایش یادگیری موثر زبان انگلیسی به ویژه در کودکان شود.

افزایش توجه و تمرکز

یادگیری یک زبان جدید به اندازه کافی چالش و سختی به همراه دارد. یک شیوه آموزشی غیر آکادمیک به‌ویژه برای کودکان بسیار خسته کننده خواهد بود. تحقیقات نشان می‌دهند که همراه کردن موسیقی با آموزش باعث افزایش تمرکز در کودکان شده و هیجان و سرگرمی بیشتری را برای آن‌ها به همراه دارد. به زبان ساده‌تر موسیقی مانند یک معجزه به کودک کمک می‌کند که زمان بیشتری را در کلاس و محیط آموزشی سپری کند.

کمک به تقویت لهجه اصیل در کودکان

یکی از مهمترین جنبه‌های زبان آموزی، صحبت کردن روان انگلیسی با لهجه اصیل و صحیح است. یکی از مواردی که باعث شده است ما در یادگیری زبان مادری موفق باشیم، قرارگیری در محیط و گوش دادن و شنیدن مداوم کلمات و جملات به زبان مادری است؛ به این ترتیب با ایجاد چنین محیطی برای کودک می‌توان به تقویت لهجه انگلیسی او کمک کرد. پس اگر علاقه دارید که کودک شما انگلیسی را با لهجه درست و اصیل صحبت کند از معجزه موسیقی زبان اصلی غافل نشوید.

تسلط به زبان محاوره

از آنجایی که موسیقی یک هنر پویا است، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای آموزش زبان زنده و به روز، موسیقی می‌باشد. در آموزش زبان انگلیسی به کودکان، ترانه‌های کودکانه می‌توانند نقش بسیار مهمی در جهت یادگیری موثر داشته باشند. بسیاری از آهنگ‌ها و ترانه‌های کودکانه از جملات و اصطلاحات محاوره‌ای جدید و به روز استفاده می‌کنند. بنابراین برای مسلط شدن به محاوره‌های روزمره، موسیقی می‌تواند یکی از بهترین ابزارها باشد و کلمات پرکاربردی را به کودکان آموزش دهد.

مطالب مرتبط:  اهمیت یادگیری همزمان دو زبان خارجه

افزایش دایره لغات

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با شعر و موسیقی می‌تواند به گسترش دایره لغات آن‌ها کمک کند. برای این کار می‌توان از ترانه‌های آموزشی معروف که با هدف آموزش اعداد، اعضای بدن، رنگ ها، اسامی حیوانات، گیاهان، میوه ها، شغل‌ها و… تولید شده‌اند استفاده کرد. ریتمیک بودن موسیقی به کودک کمک می‌کند که لغات را سریعتر و آسان‌تر به ذهن بسپارد. اغلب ترانه‌های کودکانه به زبان انگلیسی بسیار ساده هستند و کلمات قافیه دار مناسبی در آن‌ها به کار رفته است.

کدام موسیقی‌ها برای آموزش زبان به کودکان موثرتر هستند؟

برای استفاده از موسیقی در آموزش زبان انگلیسی به کودکان باید بسیار دقت کرد. از آنجایی که کودکان همانند یک اسفنج خیلی سریع و آسان اطلاعات پیرامون خود را جمع و ضبط می‌کنند، اگر انتخاب موسیقی به درستی صورت نگیرد می‌تواند اثرات مخربی روی کودک داشته و باعث کاهش علاقمندی او به یادگیری زبان انگلیسی شود. بنابراین توصیه ما این است که در زمان انتخاب موسیقی برای آموزش زبان به کودکان حتما این نکات را در نظر داشته باشید:

انتخاب آهنگ با توجه به زمینه تدریس (آموزش زبان به کودکان با موسیقی)

توجه به مباحث آموزشی می‌تواند بیشترین تأثیر را در آموزش زبان همراه با موسیقی داشته باشد. پس توصیه می‌شود برای انتخاب آهنگ موثر و کاربردی مباحث آموزشی را در نظر داشته باشید. شما می‌توانید این آموزش را به صورت ترکیبی از کتاب و موسیقی در کلاس ارائه کنید.

استراحت را فراموش نکنید

طولانی شدنِ یک درس، حتی اگر آموزنده و سرگرم‌کننده باشد، می‌تواند اثر منفی بر یادگیری و جذابیت آن داشته باشد. برای افزایش بهره وری یادگیری، بهتر است در کنار استفاده از موسیقی، وقت‌های استراحت منظم و مداوم را در کلاس در نظر بگیرید. در واقع نباید انتظار داشته باشید که کودکان از موسیقی خسته نشوند.

موسیقی یک مکمل است نه یک شیوه آموزشی

نباید فراموش کنید که موسیقی به تنهایی یک شیوه آموزش زبان انگلیسی نیست و می‌تواند به عنوان یک مکمل در ترکیب با سایر روش‌ها مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال استفاده همزمان از کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در کنار موسیقی‌ها و ترانه‌های شاد و کودکانه بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

مطالب مرتبط:  آموزشگاه زبان فرانسه مهرداد

همخوانی با آهنگ (آموزش زبان به کودکان با موسیقی)

یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش یادگیری زبان انگلیسی همراه با موسیقی آن است که از کودک بخواهید همزمان با آهنگ همخوانی کند. ریتم موجود در موسیقی کودک را تشویق می‌کند که با هیجان بیشتری به آموزش واکنش نشان داده و منفعل نباشد.

استفاده از ویدئوکلیپ‌ها

تجربه نشان می‌دهد که تأثیر ویدئوکلیپ‌های آموزشی به مراتب بیشتر از موسیقی بدون تصویر است. کودکان حافظه بصری بسیار قوی دارند و بیشتر تصاویر و حرکات را دنبال می‌کنند. تصاویر رنگی و حرکات سریع در ویدئوکلیپ‌های آموزشی می‌تواند تأثیر موسیقی را در یادگیری زبان انگلیسی کودکان به مراتب افزایش دهد.

ترکیب موسیقی با بازی و نقاشی

یکی دیگر از نکات مهمی که در آموزش زبان انگلیسی با موسیقی باید مورد توجه قرار گیرد، همراه کردن موسیقی با روش‌های جذاب و سرگرم کننده دیگری مانند بازی و نقاشی است. کودکان بازی و نقاشی را بسیار دوست دارند. مثلا می‌توانید از آن‌ها بخواهید در مورد موسیقی که شنیده‌اند یک نقاشی بکشند و یا گوش کردن به موسیقی را با حرکات نمایشی، بازی و تحرکات بدنی همراه کنید تا هیجان بیشتری به دنبال داشته باشد.

یادگیری زبان انگلیسی در آکادمی زبان مهرداد

آکادمی زبان انگلیسی مهرداد یکی از معتبرترین موسسات آموزشی زبان انگلیسی در ایران است که با جدیدترین و مدرن‌ترین شیوه‌های آموزش زبان انگلیسی، گام‌های متفاوتی در آموزش زبان انگلیسی برداشته است. آموزش زبان انگلیسی به کودکان موضوع بسیار مهمی است که در آکادمی مهرداد مورد توجه کارشناسان آموزشی قرار دارد.

ما در آموزشگاه زبان انگلیسی مهرداد، آموزش زبان به کودکان را با جدیدترین و استانداردترین شیوه‌های آموزشی موجود همراه ساخته‌ایم و به کودکان کمک می‌کنیم که زبان انگلیسی را همانند زبان مادری خود آموخته و با مهارت‌های بالای شنیداری، گفتاری، نوشتاری و درک مطلب آن را به کار گیرند.

دوره‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در آکادمی زبان مهرداد متناسب با سن زبان آموزان (خردسال، کودک و نوجوان) و در سطوح مختلف آموزشی (مبتدی، متوسط و حرفه ای) به صورت آنلاین و حضوری طراحی شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره‌های آموزشی، زبان‌های آموزشی و شرایط ثبت نام با کارشناسان ما در آکادمی مهرداد در تماس باشید.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات