وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

مفهوم “دو زبانگی” چیست؟

خواندن این مطلب
7 دقیقه
زمان میبرد!

اینکه می‌گوییم یک نفر دو زبانه است به چه معناست؟

فرد دو زبانه به کسی گفته می‌شود که توانایی سخن گفتن به یک زبان دیگر علاوه بر زبان مادری خود را داراست. به فردی که به بیش از دو زبان سخن می‌گوید نیز، یک فرد «چند زبانه» گفته می‌شود. دو زبانگی در دنیای امروزه یک چیز ناآشنا نیست و در بسیاری از جوامع جهان یک هنجار محسوب می‌شودو حتی این امکان وجود دارد که یک فرد به دو، سه، چهار یا حتی زبان های بیشتری بصورت روان سخن بگوید.

افراد چگونه دو زبانه می‌شوند؟

در جوامع امروز ممکن است بسیاری از افراد با یادگیری همزمان دو زبان در دوران کودکی و یا یادگیری زبان دوم پس از فراگیری زبان اول، دو زبانه شوند. درکشورهای زیادی نظیر آمریکا افراد خصوصا فرزندان مهاجران به دو زبان سخن می‌گویند. در واقع این کودکان با صحبت کردن به زبان مادری والدین خود در خانه و زبان انگلیسی در مدرسه به یادگیری دو زبان پرداخته و به این صورت بزرگ می‌شوند. با این حال، بسیاری از دوزبانه‌ها مهاجر نیستند. برای افرادی که در ایالات متحده آمریکا متولد شده اند غیر معمول نیست که در مدرسه یا محل کار خود به زبان انگلیسی و در خانه به زبان دیگری سخن بگویند. همچنین در صورتی که والدین یا شخص مهم دیگری نظیر پدربزرگ یا مادر بزرگ آن‌ها به طور مداوم با ایشان به زبان دیگری صحبت کنند، به احتمال بسیار زیاد دو زبازنه خواهند شد.

خانواده های چند زبانه

گاهی اوقات یک کودک در خانواده ای بزرگ می‌شود که در آن هر یک از والدین به زبان متفاوتی سخن می‌گویند. در این صورت، ممکن که کودک یاد بگیرد با هر یک از والدین به زبان خود صحبت کند. به‌طور خلاصه، فرزند خردسالی که از سنین پایین به طور مستمر در معرض دو زبان باشد، احتمالا به خوبی زبان مادری، زبان دیگر را نیز فرا خواهد گرفت. قرار گرفتن در معرض باید شامل تعامل باشد. کودکی که در خانواده‌ای انگلیسی‌زبان بزرگ می‌شود و تنها از طریق تلویزیون فرانسوری‌زبان با زبان فرانسوری آشنا می‌شود، به یک دوزبانه فرانسوی-انگلیسی تبدیل نمی‌شود. اما کودکی که به‌طور منظم به هر دو زبان انگلیسی و فرانسوی با او صحبت می‌شود، خواهد شد.

مطالب مرتبط:  یادگیری زبان همراه با بازی

دو زبانگی در کدام سنین امکان پذیر می‌باشد؟

یک کودک ممکن است در همان اوایل کودکی زبان دوم را فرا بگیرد. اما مطالعات ثابت کرده که هرچه سن شما بالاتر می‌رود، یادگیری یک زبان جدید و حتی زبان مادری سخت تر می‌شود. بسیاری از زبان شناسان بر این باورند که یک “دوره بحرانی” (تقریباً از بدو تولد تا بلوغ) وجود دارد که در طی آن کودک می تواند به راحتی هر زبانی را که با آن تعامل داشته باشد یاد بگیرد. بر اساس این دیدگاه، ساختار مغز کودکان در دوران بلوغ تغییر می‌کند و پس از آن یادگیری زبان جدید سخت تر خواهد شد. بنابراین یادگیری زبان دوم یا چندم در دوران کودکی بسیار آسان تر از بزرگسالی می‌باشد.

آیا کشور های دو زبانه غیر معمول هستند؟

در برخی کشورها، تقریباً همه دو زبانه یا چند زبانه هستند. به عنوان مثال، در بخش هایی از هند، یک کودک کوچک معمولاً چندین زبان را می‌داند. در بسیاری از کشورهای اروپایی، کودکان تشویق به یادگیری زبان دوم (معمولاً زبان انگلیسی) می‌شوند. جالب است بدانید که در میان کشورهای جهان، این کشور های تک زبانه  هستند که غیرمعمول به نظر می‌رسند زیرا بسیاری از شهروندان آن‌ها فقط به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و به ندرت تشویق می شوند که به زبان دیگری مسلط شوند.

آیا یادگیری همزمان دو زبان برای کودک دشوارتر است؟

در ابتدا باید بگوییم که هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که نشان دهد یادگیری دو زبان برای یک کودک دشوارتر از یادگیری یک زبان برای اوست. والدینی که به‌طور منظم با کودک خود به هر دو زبان صحبت می‌کنند، فرزندشان هر دو زبان را به راحتی فرا می‌گیرد. یک کودک برای دوزبانه شدن لازم نیست که فردی استثنایی بوده و یا توانایی زبانی خاصی داشته باشد باشد. همانطور که پیشتر بیان شد تا زمانی که کودک در اوایل دوران کودکی در معرض دو زبان باشد، هر دو زبان را فرا خواهد گرفت.

آیا یادگیری دو زبان ذهن فرزند شما را پر می‌کند؟

برخی از مردم نگران هستند که یادگیری بیش از یک زبان برای کودک بد است و ذهن او را پر می‎‌کند، اما همچنین دیدگاهی نمی‌تواند واقعیت داشته باشد. در واقع، دانستن بیش از یک زبان نه تنها که ایرادی ندارد بلکه مزایای زیادی دارد.

مزایا یادگیری زبان دوم

اول، بسیاری از زبان شناسان معتقد هستند که یادگیری زبان دوم در واقع به رشد شناختی کودک کمک می‌کند.

دوم، همچنین اگر کودک از خانواده‌ای باشد که از کشوری به کشور دیگر مهاجرت کرده‌اند، ممکن است خانواده به زبانی غیر از انگلیسی در خانه صحبت کنند. همچنین امکان دارد پیوندهای قوی با ریشه‌های قومی خود داشته باشند. در این مورد، توانایی صحبت کردن به زبان میراث قومی خانواده ممکن است برای احساس هویت فرهنگی کودک  مهم باشد. ناتوانی در صحبت کردن به زبان خانوادگی می‌تواند پاهای کودک را مانند یک فرد خارجی در خانواده خود سست کند. درواقع صحبت کردن به زبان خانواده به کودک احساس هویت و تعلق می‌دهد.

مطالب مرتبط:  مدارک زبان انگلیسی کمبریج

سوم، در دنیای امروزه که زبان انگلیسی یک زبان بین المللی محسوب می‌شود، دانستن این زبان برای هر کسی خصوصا کشور هایی که به زبان دیگر سخن می‌گویند یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید. صرف نظر از اینکه خانواده شما دوزبانه هستند یا نه در نهایت، برای افراد در هر سن یا حرفه ای، دانستن زبان دوم خصوصا زبان انگلیسی بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

آیا دوزبانگی در کشور های جهان زبان انگلیسی را تهدید می‌کند؟

انگلیسی در خطر ناپدید شدن به این زودی نیست. این زبان به عنوان یک زبان بین المللی در کشورهای سرتاسر جهان شناخته شده و جا افتاده است. به جرات می‌توان گفت که، هیچ زبانی تا به حال به اندازه زبان انگلیسی امروز در جهان جایگاه قدرتمندی نداشته است. حقیقت این است که احتمالاً همیشه مهاجرانی از کشورهای مختلف وجود خواهند داشت که نمی‌توانند انگلیسی صحبت کنند، اما نوه‌ و نتیجه های آن‌ها در نهایت انگلیسی یا زبان رسمی آن کشور را به عنوان زبان مادری خود خواهند آموخت که دلیل این امر این است که یادگیری زبان دیگر برای کودکان بسیار آسان تر از بزرگسالان است.

بزرگسالانی که به کشور های دیگر مهاجرت می‌کنند، به خصوص در مراحل بعدی زندگی، ممکن است هرگز واقعاً به زبان آن کشور مسلط نشوند. اینطور نیست که آنها نمی خواهند انگلیسی صحبت کنند. درواقع یادگیری زبان دیگر برای آن‌ها بسیار دشوار خواهد بود. با این حال، فرزندان آنها می‌توانند انگلیسی را به راحتی از دوستان خود و جامعه اطراف بیاموزند. در مجموع می‌توان گفت که نه تنها که زبان انگلیسی و دو زبانگی در خطر نیست بلکه برعکس، دوزبانگی مزایای زیادی هم برای فرد و هم برای کل جامعه در بر دارد. انگلیسی در ایالات متحده و جهان از تسلط فوق العاده ای برخوردار است که به نظر می‌رسد سال های سال این موضوع ادامه دار باشد.

چرا در ایران که زبان رسمی آن فارسی است باید انگلیسی یاد بگیریم

زبان انگلیسی، زبان بین المللی (مزایای دو زبانگی)

بدیهی است که جهانی شدن به عنوان پدیده ای جسورانه، باورهای سنتی را تغییر می‌دهد و مردم ایران نیز از این امر مستثنی نیستند. اخیراً فردی که نمی‌تواند از کامپیوتر استفاده کرده و به زبان انگلیسی صحبت کند، بی‌سواد نامیده می‌شود. توسعه سریع و اشتیاق بیشتر برای بهبود اقتصادی ما ایرانیان را به یادگیری مهارت های جدید و موثر مانند زبان انگلیسی، کامپیوتر و غیره سوق می‌دهد.

فرصت های شغلی مناسب (مزایای دو زبانگی)

فرصت های شغلی محلی و بین المللی از دیگر مزایای یادگیری زبان انگلیسی است. شرکت های شناخته شده در ایران تمایل دارند با یک کشور دیگر یا شرکت های معروف دنیا ارتباط برقرار کنند. بنابراین ترجیح می‌دهند کارمندان تحصیل کرده ای را استخدام کنند که قادر به مکالمه و نوشتن به زبان انگلیسی باشند. دستیابی به یک شغل مناسب یا شغلی با درآمد خوب برای همگان انگیزه موثری است و ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. یک دهه پیش، یافتن شغل مناسب بر اساس مهارت شما بسیار آسان بود، اما اکنون باید در کنار مهارت های خود زبان انگلیسی را به خوبی بلد باشید. درواقع این موضوع کافی نیست که یک مهندس، مدیر و یا حتی یک منشی خوب باشید زیرا رئیس شما انتظار دارد تا انگلیسی را در حد قابل قبول بلد باشید.

مطالب مرتبط:  راه‌های تقویت حافظه برای آموزش زبان

گردشگران (مزایای دو زبانگی)

اگر به وب‌سایت‌های نظرسنجی گردشگران نگاهی بی‌ندازید، خواهید دید که بیشتر گردشگران تجربیات خود را در خصوص سفرهای به اشتراک گذاشته‌اند. این افراد از اینکه اکثریت مردم ایران می‌توانند به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنند شگفت‌زده شده‌اند. صحبت کردن به زبان انگلیسی یکی از مهمترین موارد از نظر گردشگری به شمار می‌آید زیرا مسافران می‌توانند به راحتی به ایران سفر کرده درحالی که به راحتی و به زبان انگلیسی ارتباط برقرار می‌نمایند. همچنین این موضوع به گردشگران کمک می‌نماید تا به راحتی با فرهنگ های ایرانی آشنا شده و کشور ما را به سایر افراد معرفی نمایند.

ارتباط با انگلیسی زبان‌ها (مزایای دو زبانگی)

مردم ایران مانند سایر کشورها مایلند با فرهنگ‌های مختلف و کشورهای مختلف آشنا شده و با آن‌ها گفتگو نمایند که اولین قدم در این خصوص یادگیری زبان انگلیسی است. می‌توان گفت که یادگیری زبان انگلیسی فقط تجارت نیست. با این حال، گرفتن ایده و درخشان از ذهنیت های مختلف و کشور های توسعه یافته، فواید بسیار زیادی دارد.

بالا بردن اعتماد به نفس شما (مزایای دو زبانگی)

با دانستن یک زبان دیگر خصوصا زبان انگلیسی، می‌توانید سر خود را بالاتر از دیگران نگه دارید و دانش این زبان چیزی بیشتر از تقویت رزومه شماست. یادگیری یک زبان خارجی به شما کمک می‌کند تا مزایای خاصی مانند بهبود عملکرد مغز، شناخت فرهنگ‌های مختلف و بهبود تصمیم‌گیری را نیز به‌دست آورید.

کمک به درک بهتر زبان اول و مفاهیم! (مزایای دو زبانگی)

در کمال تعجب یکی دیگر از مزایای یادگیری زبان انگلیسی بهبود زبان اول است زیرا از این طریق بهتر متوجه ساختار، استفاده از واژگان و … خواهید شد. زبان جدید به شما چشم اندازی باز می‌دهد تا بهتر به مشکلات و مفاهیم زندگی خود نگاه کنید. همچنین به شما کمک می‌کند تا اعتماد به نفس خود را ایجاد کنید، زیرا به شما فرصت می‌دهد تا با افراد جدید ارتباط برقرار کنید.

کلام آخر

امروزه یادگیری و آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی یا زبان دوم بسیار حائز اهمیت است. از طرف دیگر یادگیری یک زبان خارجی در سنین کودکی بسیار راحت تر سنین بالاتر می‌باشد. اگر شماهم به آینده فرزندان خود اهمیت می‌دهید پیشنهاد می‌کنیم تا برای یکبار هم که شده از مهد دوزبانه آکادمی زبان مهرداد (حتی سه زبان – فارسی – انگلیسی – فرانسوی) و یا کلاس های آنلاین/حضوری این ما بهره ببرید.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000
ارزشیابی در حین آموزش
تومان
90,000
یادگیری خود تنظیمی
تومان
90,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات