وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

یادگیری سریع زبان انگلیسی با 7 نکته موثر

خواندن این مطلب
9 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

بطور کلی توصیه های زیادی در مورد چگونگی یادگیری سریع زبان انگلیسی، به صورت آنلاین وجود دارد. اما از کجا متوجه شویم از کدام نکات استفاده کنیم که واقعا موثر باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که همیشه باید به دنبال روشی باشید که بهترین نتیجه را برای شما در بر داشته باشد اما چطور؟

شاید این موضوع برای شما بدین معناست که قبل از پیدا کردن روش مورد علاقیتان، می‌بایست روش های مختلف را امتحان کنید. اما ممکن است قبل از اینکه بهترین روش را پیدا کنید، زمان زیادی را برای امتحان کردن روش های دیگر که نتیجه برای شما ندارند صرف کنید. اگر به دنبال یادگیری سریع زبان انگلیسی هستید و فرصت برای آزمون و خطا ندارید پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله، به شما 7 روش عالی معرفی می‌کنیم که می‌توانید به سرعت مهارت های انگلیسی خود را بهبود بخشید!

1. به زبان انگلیسی زیاد گوش کنید

دانشمندان زبان شناس، یک اصطلاح خاص برای یکی از روش های یادگیری زبان دارند: یادگیری زبان ناخودآگاه یا ضمنی. این نوع یادگیری زمانی اتفاق می‌افتد که ما برای یادگیری هیچ تلاشی نمی‌کنیم. این موضوع به معنا نشستن پشت میز و مطالعه مکرر قوانین نمی‌باشد. بلکه زمانی اتفاق می‌افتد که ما به مقدار زیادی به محتوا های انگلیسی زبان گوش می‌دهیم.

جالب است بدانید که حتی اگر معنی کلمات را درک نکنیم از گوش دادن یاد می‌گیریم. مطالعات نشان می‌دهد که این امکان وجود دارد تا افراد تنها با گوش دادن به این روش هر زبانی را بیاموزند. بنابراین، تا جایی که می‌توانید به زبان انگلیسی گوش دهید  و در هر زمان و مکان مطمئن شوید که چیزی به زبان انگلیسی در اتاق، دفتر یا هدفون خود دارید.

تماشای برنامه های تلویزیون انگلیسی، گوش دادن به موسیقی و کتاب های صوتی به زبان انگلیسی کمک شایانی در این زمینه به شما خواهد نمود. سعی کنید به مکان هایی بروید که صحبت افراد بومی انگلیسی زبان را بشنوید و تا جایی که می‌توانید به مکالمات انگلیسی گوش دهید.

2. شباهت ها را بیاموزید

یکی از سخت ترین چیزها در مورد یادگیری یک زبان جدید، یادگیری تمام صداهای جدید است. زبان انگلیسی ممکن است صداهایی داشته باشد که زبان مادری شما هرگز از آن‌ها استفاده نمی‌کند! با این حال، خبر خوبی که وجود دارد این است که مطالعات نشان داده، همه ما با درک این موضوع متولد شده‌ایم که کدام صداها معنی دارند و کدام‌ها معنی ندارند. اگرچه زبان‌ها می‌توانند بسیار متفاوت باشند، اما همه آن‌ها شباهت های بسیار زیادی دارند.

به عنوان مثال، حتی اگر برخی از کلمات انگلیسی با حروف BL مانند Blink (چشمک زدن) شروع می شوند احتمالاً هرگز نخواهید شنید که کلمه ای با حروف LB شروع شود. سعی کنید که این صدا را در بیاورد، بسیار عجیب است! برخی صداها حتی برای نوزادانی که اصلاً هیچ کلمه ای را نمی‌دانند، منطقی نیستند.

هنگامی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید این واقعیت را در نظر داشته باشید. اگر کلمه یا صدایی را می شنوید که غیرممکن به نظر می رسد، این احتمال وجود دارد که غیرممکن باشد! اگر می‌دانید که برخی صداها در زبان انگلیسی بسیار بعید است، به دنبال اسپل کردن صحیح آن باشید.

مطالب مرتبط:  ۱۵ دلیل برای یادگیری زبان فرانسه

برای مثال، اگر می‌خواهید کلمه «ghost» را بنویسید و مطمئن نیستید که h قبل یا بعد از g آمده است، سعی کنید آن را با صدای بلند بیان کنید. اگر بخواهید بگویید “hgost”، تلفظ صدای “HG” غیرممکن به نظر می‌رسد، اینطور نیست؟ اما تلفظ ترکیب “GH” به راحتی ممکن است پس از آن استفاده نمایید.

3. صداهای جدید را جداگانه یاد بگیرید

یادگیری زبان انگلیسی نحوه عملکرد مغز شما را تغییر می‌دهد. به طرز شگفت انگیزی، یادگیری یک زبان جدید باعث رشد تونایی های مغز شما می‌شود! یک مطالعه نشان داد که با یادگیری زبان، بخش‌هایی از مغز ما بزرگ‌تر می‌شود. هرچه رشد بیشتر باشد، یادگیری زبان جدید برای شما آسان تر خواهد بود. با این حال، بخش جالب‌تری از آزمایش در این مطالعه نشان داد که مغز ما به صداهای مختلف واکنش متفاوتی نشان می‌دهد.

به عنوان مثال، شنیدن حروف L و R برای زبان آموزان دشوار است، به خصوص اگر زبان مادری آنها فقط یک حرف برای هر دو صدا داشته باشد (مانند ژاپنی). این آزمایش نشان داد که وقتی انگلیسی زبانان حروف L و R را می شنیدند، دو قسمت مختلف مغزشان به صداها واکنش نشان می‌داد در حالی که سخنرانان ژاپنی فقط در یک ناحیه واکنش نشان دادند.

برخی آزمایش‌ها نشان می‌دهند که گوش دادن به صداها بر روی دور کند می‌تواند به یادگیری آن‌ها در کمتر از یک ساعت کمک کند. بله به همین سرعت! برای کاهش سرعت صداها به نرم افزار خاصی نیاز ندارید بلکه YouTube می‌تواند به راحتی این کار را برای شما انجام دهد! با استفاده از صدا (یا صداهایی) که در آن به کمک نیاز دارید، چند ویدیو از سخنرانان بومی پیدا کنید. در اینجا یک متن عالی با کلمات مختلف است که از حروف R و L استفاده می کند. برای تغییر سرعت در ویویو های یوتیوب، روی نماد تنظیمات در سمت راست پایین پخش کننده ویدیو کلیک کنید (به نظر می رسد یک چرخ دنده یا چرخ کوچک است). سپس روی “speed” کلیک کنید و سرعتی را انتخاب کنید که کمتر از 1 باشد.

4. از تداعی کلمات استفاده کنید

هنگامی که از تداعی کلمات استفاده می‌کنید، کلمات را با کلمات، صداها، حرکات، ایده ها یا تصاویر دیگر مرتبط می‌کنید. وقتی صدای ”woof” را می‌شنوید، آن را به یک سگ ارتباط می‌دهید. وقتی تصویری از خورشید را می‌بینید، بلافاصله به کلمات “Sun” “Warm” و “Hot” فکر می‌کنید.

یادگیری کلمات از طریق تداعی نه تنها سرگرم کننده است، بلکه یک راه بسیار مفید برای سرعت بخشیدن به یادگیری زبان انگلیسی است. دانشمندان از این مطالعه برای بررسی زبان اشاره استفاده کردند، زبانی که افراد ناشنوا می‌توانند از آن برای برقراری ارتباط استفاده کنند و از دست و انگشتان به جای صدا برای ساختن کلمات استفاده می‌نمایند. این آزمایش نشان داد که به خاطر سپردن علائمی که شبیه کلمات هستند بسیار ساده‌تر است. این بدان معنی است که به خاطر سپردن کلمه زبان اشاره برای “eat” آسان تر است زیرا به نظر می‌رسد که یک شخص در حال غذا خوردن است. یادگیری کلمات زمانی که حرکت دستان شما به آن متصل نباشد دشوارتر است.

مطالب مرتبط:  چرا زبان انگلیسی یاد میگیریم؟

هنگامی که در حال یادگیری کلمات جدید هستید، سعی کنید آن‌ها را به صورت گروهی یاد بگیرید. یک کلمه را با یک تصویر، یک حرکت یا کلمه دیگر ترکیب کنید. وقتی این ارتباط قوی را در ذهن خود داشته باشید، به خاطر سپردن آن راحت‌تر خواهد بود. سعی کنید از دست و بدن خود برای نشان دادن معنای کلماتی که یاد می‌گیرید استفاده کنید، حداقل تا زمانی که آن را به تنهایی به خاطر بسپارید. همچنین می‌توانید به جای نوشتن تعاریف، از چند تصویر استفاده نمایید.

برای یک فعالیت سرگرم کننده، سعی کنید کلمات را به معنای آن‌ها تبدیل کنید. با استفاده از جستجوی Google Images می توانید ایده هایی را بیابید. انجام این کار نه تنها به شما کمک می‌کند معنی، بلکه املا کلمات را نیز به خاطر بسپارید!

5. الگوها را به خاطر بسپارید نه قوانین

آیا می توانید الگو را تکرار کنید؟ اینکه چقدر خوب می‌توانید الگوها را به خاطر بسپارید و تکرار کنید، در اینکه چقدر راحت می‌توانید یک زبان جدید یاد بگیرید، بسیار تاثیر گذار است. در یک مطالعه به دانش آموزان گروهی از اشکال یکی پس از دیگری نشان داده شد. دانش‌آموزانی که در یافتن الگوها بهترین بودند، در یادگیری عبری نیز توانایی بیشتری از خود نشان دادند. زبان ها از الگوها تشکیل شده اند و هر چه پیدا کردن این الگوها برای شما آسان تر باشد، یادگیری زبان برای شما آسان تر خواهد بود. ممکن است مدتی را صرف یادگیری قواعد گرامر و املا به زبان انگلیسی کرده باشید. به جای اینکه آن‌ها را به عنوان قوانین در نظر بگیرید، سعی کنید الگوها را به خاطر بسپارید.

به عنوان مثال به زمان گذشته عادی نگاه کنید. این قانون می گوید برای تغییر یک فعل عادی به زمان گذشته، ED را به انتهای فعل اضافه کنید. اگر تنها با خواندن جمله می‌توانید آن را به خاطر بسپارید، عالی است! با این حال، برای بسیاری از ما درک این قانون دشوار است مگر اینکه ببینیم از آن استفاده می‌شود. برای یادگیری این قانون به عنوان یک الگو، کافی است به گروهی از افعال ساده و نسخه های زمان گذشته آنها نگاه کنید:

Rain — Rained

Want — Wanted

Learn — Learned

آیا الگو را می بینید؟ بیایید یک قدم دیگر برداریم. بین این گروه افعال بعدی و گروه قبلی تفاوت وجود دارد.

Plan — Planned

Rot — Rotted

Stop — Stopped

به تفاوت اینجا توجه کنید؟ الگو چیست؟ قاعده‌ای که این سه فعل آخر دنبال می‌کنند می‌گوید: وقتی یک فعل به Consonant – Vowel – Consonant ختم می‌شود، حرف آخر دو بار قبل از اضافه شدن ED نوشته می‌شود.

6. عبارات را یاد بگیرید، نه کلمات

برخی از کلمات به تنهایی یک معنی دارند، اما وقتی با کلمات دیگر در کنار هم قرار می‌گیرند معنایی کاملاً متفاوت دارند. همانطور که به یک جمله به زبان انگلیسی گوش می‌دهیم یا می‌خوانیم، به دنبال این گروه ها می‌گردیم. در جمله “I ran around” می‌گویید که بدون هدف دویدید. اگر فقط دو کلمه اضافه کنید، به “I ran around the park” تبدیل می‌شود که معنای متفاوتی دارد. با گوش دادن اطلاعات بیشتر و بیشتری در مورد جمله و کلمات موجود در آن می‌آموزید.

این موضوع ممکن است چندان تعجب آور به نظر نرسد، اما تا همین اواخر، زبان شناسان فکر می‌کردند که ما به یک جمله کامل گوش می‌دهیم و سپس آن را به قطعات تقسیم می‌کنیم. یک مطالعه توضیح می‌دهد که ترتیب کلمات ممکن است مهمتر از کل جمله باشد. به این موضوع فکر کنید: «Bread and butter» و «butter and bread» به یک معنا هستند، اما فقط یکی از آنها ترتیب درست کلمات “bread and butter” را دارد.

مطالب مرتبط:  big blue button چیست؟

یادگیری کلمات به تنهایی می‌تواند دشوار باشد زیرا بسیاری از کلمات بیش از یک معنی دارند. فقط دانستن یک کلمه به این معنی نیست که می توانید واقعاً از آن استفاده کنید. بنابراین مهمتر از یاد گرفتن کلمات این است که دریابید چگونه در عبارات، جملات و مکالمه استفاده می‌شوند.

به عنوان مثال، کلمه “retrospect” به معنای نگاه کردن به چیزی است. احتمالاً هرگز نخواهید شنید که بدون کلمه “in” قبل از آن استفاده شود. “In retrospect, I shouldn’t have eaten the whole cake” اگر یاد بگیرید که کلمات چگونه گروه بندی می‌شوند زمانی که صحبت می‌کنید طبیعی تر به نظر خواهید رسید.

7. با موسیقی یاد بگیرید

آیا آهنگ های زیبایی را که در جوانی یاد گرفتید به خاطر دارید؟ شرط می‌بندم هنوز هم می‌توانید آهنگ هایی را که مادرتان یا معلمانتان به شما یاد داده اند بخوانید. در حالی که این آهنگ هارا خیلی وقت پیش یاد گرفتید! چگونه می‌توانید هنوز هم آنها را به خوبی به خاطر داشته باشید؟

در سنین کودکی، موسیقی برای یادگیری زبان بسیار مهم است. به همین دلیل است که کودکان آهنگ هایی دارند که به آنها کمک می‌کند اعداد و حروف را به خاطر بسپارند. همچنین دریابند که چگونه حروف صدادار کار می‌کنند و کلمات جدید را یاد بگیرند. تکرار آهنگ‌ها و موسیقی به کودکان کمک می‌کند تا بخش های مهم زبان را بیاد آورند.

بزرگسالان نیز از این موضوع مستثنا نبوده و با موسیقی راحت تر یاد می‌گیرند. مهارت های زبان معمولاً بسیار مهمتر از موسیقی دیده می‌شوند. اما طبق یک مطالعه، در روش‌هایی که افراد همراه با موسیقی زبان می‌آموزند بسیار موفق تر هستند. درواقع مهارت های زبانی و موسیقی بسیار شبیه به هم هستند. همانطور که در زبان یاد می‌گیریم که صدای “ba” با “da” متفاوت است، در موسیقی نیز می‌آموزیم که صدای ترومپت و پیانو متفاوت است.

هر زبان به نوعی موسیقی برای خودش است. یادگیری مهارت های زبانی با استفاده از موسیقی یادگیری را آسان تر و سریع تر می‌کند. آهنگ های زیادی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد که بسیاری از آن‌ها را می‌توانید در یوتیوب یا وبسایت های دیگر پیدا کنید.

سخن نهایی

هیچ میانبر واقعی برای یادگیری سریع زبان انگلیسی وجود ندارد، اما علم ثابت کرده است که برخی از نکات بهتر و سریعتر از سایرین کار می‌کنند. با توجه به مطالعات و آزمایشات علمی، نکات بالا به شما کمک می‌کند زبان انگلیسی را بهتر و سریعتر یاد بگیرید و همانطور که شما یاد می گیرید و رشد می‌کنید، مغز شما نیز رشد خواهد کرد!

و یه چیز دیگه…

اگر دوست دارید زبان انگلیسی را از طریق جدیدترین روش های علمی یاد بگیرید، حتما کلاس های آنلاین آکادمی زبان مهرداد را امتحان بفرمایید. آکادمی زبان مهرداد با 20 سال سابقه در زمینه تدریس زبان انگلیسی به کودکان بهترین آینده را برای فرزندان شما عزیزان رقم خواهد زد.

منبع

fluentu

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات