وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

چگونه کودک خود را برای یادگیری زبان انگلیسی آماده کنیم؟

خواندن این مطلب
7 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

امروزه آشنا نبودن با زبان انگلیسی همانند بی‌سوادی یک نقطه ضعف بزرگ به حساب می‌آید. بدیهی است که این موضوع با گذشت زمان پر رنگ‌تر خواهد شد. به همین جهت لازم است که والدین عزیز نسبت به تشویق کودکان خود جهت یادگیری زبان انگلیسی اقدام کنند. کودکی که زبان انگلیسی را فرا بگیرد به دنیای نوینی گام می‌گذارد که هیچ کدام از هم سن‌ و سال‌های او با آن آشنایی ندارند. در این راه می‌توان از چند راهکار خاص به منظور افزایش انگیزه کودکان برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه متن آن‌ها را بررسی کنیم.

ارائه پاداش (یادگیری زبان انگلیسی)

اولین مورد مهمی که می‌توانید به سراغ آن بروید،‌ ارائه پاداش پس از هر بار موفقیت است. این موضوع حتی در بزرگسالان نیز اثرات بسیار خوبی بر جای می‌‌گذارد و در رابطه با کودکان نیز صحت دارد. ارائه پاداش به شما اجازه می‌دهد که به کودکتان نشان دهید برای موفقیت‌های او ارزش قائل هستند و دوست دارید که او به مراحل بالاتری ارتقا پیدا کند. پاداشی که در اختیار او قرار می‌دهید می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد.

انتخاب نوع پاداش و زمان ارائه آن کاملاً به شما بستگی دارد. به عنوان مثال ممکن است یک کودک به هیچ وجه از پاداش‌های خوراکی خوشش نیاید و دیگری همواره به دنبال پاداش‌هایی از جنس اسباب بازی و موارد این چنینی باشد. در هر صورت شما به عنوان والد کودک اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته و می‌توانید به خوبی یک پاداش قابل قبول را انتخاب کنید. پاداش دادن به کودکان موجب می‌شود تا ذهن آن‌ها همواره آماده یادگیری مطالب جدید باشد. چراکه آن‌ها می‌دانند که اگر یک موضوع را به خوبی فرا بگیرند در نهایت با پاداش مدنظر خود روبه‌رو خواهند شد.

استفاده از ویدیو‌ها و تصاویر جذاب (یادگیری زبان انگلیسی)

امروزه حتی برای یادگیری مباحث ریاضی هم از ویدیو‌ها و تصاویر جذاب استفاده می‌شود. همین موضوع در رابطه با یادگیری زبان نیز صحت دارد. خوشبختانه زبان از جمله مواردی به شمار می‌رود که انبوهی از ویدیوها و تصاویر جذاب در رابطه با هر بخش از آن در دسترس است. این موضوع به والدین کمک می‌کند تا هیچ مشکلی در یافتن ویدیوها و تصاویر مدنظر خود نداشته باشند و خیلی راحت با استفاده از اینترنت آن‌ها را بیابند.

مطالب مرتبط:  بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟

بارها ثابت شده است که یادگیری مباحث مربوط به زبان با کمک این نوع محتوا نظر کودکان را بیشتر به سمت خود جلب می‌کند. این موضوع در زمان آموزش زبان در مراکز معتبری همچون آکادمی زبان مهرداد نیز مورد توجه قرار می‌‌گیرد، زیرا می‌تواند راهکاری بسیار مناسب جهت افزایش میزان علاقه کودکان به زبان انگلیسی باشد. بنابراین اگر از جمله والدینی هستید که به یادگیری زبان انگلیسی توسط فرزندانشان اهمیت می‌دهند، توصیه می‌کنیم که حتماً این نکته کلیدی را در ذهن خود داشته باشید.

همراه بودن با فرزند

فرایند آموزش زبان انگلیسی امری است که هیچگاه پایان ندارد. در واقع نمی‌توان پایانی برای این موضوع بیان کرد، زیرا زبان نیز در حال رشد است و هر روز پیشرفت می‌کند. آنچه در این زمینه می‌تواند منجر به افزایش علاقه کودکان به یادگیری زبان انگلیسی شود، همراه بودن شما با آن‌ها می‌باشد. شما موظف هستید به عنوان یک دوست و همراه در تمامی مراحل یادگیری این زبان با فرزندتان همراه باشید.

این موضوع موجب می‌شود تا کودکتان حس کند همیشه از یک پشتیبان برخوردار است. حتی اگر خودتان با زبان انگلیسی آشنایی کاملی ندارید نیز نباید پشتیبانی از او را متوقف کنید. به یاد داشته باشید که این امر تأثیر بسیار مهمی در زمینه انگیزه کودکان برای یادگیری زبان انگلیسی و یا هر زبان خارجی دیگری دارد. اگر آن‌ها مشاهده کنند که شما به عنوان یک همراه در کنارشان حضور پیدا نمی‌کنید، به راحتی انگیزه خود را از دست می‌دهند.

استفاده از برنامه‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند (یادگیری زبان انگلیسی)

پیش از این بیان کردیم که امروزه یادگیری زبان با کمک ویدیو‌ها و تصاویر مختلف راحت‌تر از گذشته شده است. خوشبختانه این موضوع در رابطه با گوشی‌های هوشمند نیز صدق می‌کند. در حال حاضر هزاران اپ یا برنامه مخصوص یادگیری زبان برای کودکان وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها به منظور افزایش انگیزه فرزند خود کمک بگیرید.

برخی از این برنامه‌ها پولی و برخی دیگر رایگان هستند. آن‌ها معمولاً به شکل تعاملی ساخته می‌شوند تا کودکتان بتواند به خوبی با محتوایشان ارتباط برقرار کند. توجه داشته باشید که این برنامه‌ها به هیچ وجه نمی‌توانند جای حضور در یک کلاس رسمی را بگیرند و تنها برای افزایش انگیزه و پر کردن اوقات فراغت کودکان مناسب به نظر می‌رسند. بنابراین تصور این موضوع که می‌توانید به کمک چنین اپ‌هایی یادگیری زبان انگلیسی در کودکان خود را تسریع کنید و یا موارد مشابه آن، تصوری نادرست است. هیچ چیزی جای حضور در یک کلاس رسمی را نمی‌گیرد.

مطالب مرتبط:  ۱۰ باور غلط در مورد یادگیری زبان انگلیسی

استفاده از زبان انگلیسی در منزل

یکی از بهترین راهکارهای موجود جهت افزایش انگیزه کودکان برای یادگیری زبان انگلیسی، استفاده از این زبان به عنوان زبان رسمی در منزل است. این امر زمانی کاربرد دارد که والدین با زبان انگلیسی به طور نسبی آشنایی داشته باشند و بتوانند از آن به عنوان زبان محاوره عادی خود استفاده کنند.

زمانی‌که کودک ببیند در خانه از زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط استفاده می‌شود، به صورت خودکار کنجکاو خواهد شد تا بخش‌های جدیدی از این زبان را جستجو کند. صحبت به زبان انگلیسی در منزل نباید به صورت کامل جایگزین زبان مادری شود، اما می‌توان از آن به عنوان یک اهرم فوق‌العاده مناسب جهت افزایش علاقه به زبان انگلیسی استفاده کرد. توجه داشته باشید که در این شرایط لازم است تلفظ درست کلمات را به کار گیرید و از جملات بسیار پیچیده انگلیسی استفاده نکنید چراکه چنین مواردی ممکن است علاقه کودکتان به این زبان را کاهش دهد!

توجه به نقاط مثبت (یادگیری زبان انگلیسی)

همه ما در طول یادگیری زبان انگلیسی بارها شکست خورده و اشتباه کرده‌ایم، اما مسیر خود را ادامه‌ داده‌ایم تا بتوانیم به طور کامل با این زبان دوست داشتنی آشنا شویم. کودکان نیز باید همین مسیر را طی کنند و در نتیجه احتمال شکست خوردن آن‌ها نیز وجود دارد. چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که این شکست‌ها کاملاً طبیعی هستند و به کودک کمک می‌کنند تا برای بخش‌های بعدی آماده شود.

به هیچ عنوان یادآور شکست های کودک خود نشوید. در مسیر یادگیری زبان انگلیسی تنها کافی است که دو یا سه مرتبه اشتباه کودک خود را به رخ او بیاورید تا یک بار برای همیشه از یادگیری زبان انگلیسی دلزده شود. با توجه کردن به نقاط مثبت می‌توانید ارتباط بهتری با کودکان بگیرید و حتی به او درس زندگی دهید. یادگیری زبان انگلیسی نیز همانند هر مهارت دیگری به زمان و تجربه نیاز دارد و این شما هستید که باید چنین موردی را به کودکتان آموزش دهید. در این شرایط مشاهده خواهید کرد که کودک دیگر از یادگیری زبان گریزان نیست.

مطالب مرتبط:  معرفی ۵ کارتون جذاب برای تقویت زبان انگلیسی کودکان

بهبود رابطه کودک با کتاب (یادگیری زبان انگلیسی)

اگرچه امروزه راهکارهای گوناگونی برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد، اما استفاده از کتاب‌های آموزشی همواره در جایگاه نخست قرار می‌گیرد. کتاب‌ها بهترین محتوا را برای یادگیری هر زبان خارجی جدیدی به ما ارائه می‌دهند، به خصوص اگر توسط نویسندگان مشهور و معتبر نوشته شده باشند. شما برای افزایش انگیزه کودک خود جهت یادگیری زبان باید رابطه او با کتاب را دگرگون کنید.

به منظور انجام این موضوع باید به سراغ کتاب‌هایی بروید که به صورت اختصاصی جهت یادگیری زبان در کودکان طراحی شده‌اند. به هیچ وجه از کتاب‌های مخصوص سنین بالاتر استفاده نکنید، زیرا آن کتاب‌ها باتوجه به ویژگی‌های رده سنی مشخصی نوشته‌ شده‌اند و نمی‌توانند برای یادگیری زبان در سنین کمتر مناسب باشند.

بهبود رابطه کودک با کتاب نه تنها در زمینه یادگیری زبان انگلیسی بلکه در مورد یادگیری هر مهارت دیگری نیز صدق می‌کند. شما به عنوان یک والد وظیفه دارید تا کتاب را به عنوان بهترین دوست به کودکتان معرفی کنید و از او بخواهید تا همواره از کتاب برای یادگیری مطالب جدید استفاده کند. این موضوع بر آینده او تأثیر بسیار مهمی می‌گذارد.

حل کردن تمرین‌ها

یکی از شیرین‌ترین بخش‌های یادگیری زبان مربوط به حل تمرین‌های آموزشی است. این تمرین‌ها به همه ما اجازه می‌دهند تا میزان دانش خود در مورد زبان انگلیسی را محک بزنیم و دریابیم که در چه بخش خاصی ضعف داریم. همین موضوع در رابطه با کودکان نیز صدق می‌کند.

اگر قصد دارید کودکتان به سطح مناسبی از زبان انگلیسی دست پیدا کند، می‌توانید در حل تمرین‌های ارائه شده به او همراهش باشید. البته این بدان معنا نیست که پاسخ هر سوال را به طور مستقیم به او بگویید! این امر موجب تقویت رابطه شما با کودک عزیزتان می‌شود.

سخن پایانی

اگر به فکر آينده فرزند خود هستید، بهتر است انگیزه او نسبت به یادگیری زبان انگلیسی را افرایش دهید. زبان انگلیسی ماهیت و ساختار امروز و فردای جهان ما را شکل می‌دهد و به همین دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است. کودکانی که زبان انگلیسی را یاد نگیرند، حتی در برقراری ارتباط با هم سن و سالان خود نیز دچار مشکل خواهند شد. با استفاده از راهکارهایی که در مورد آن‌ها سخن گفتیم می‌توانید میزان انگیزه کودکتان را جهت یادگیری زبان انگلیسی افزایش دهید. آکادمی زبان مهرداد نیز‌ آماده است تا شما عزیزان را در این راه همراهی کند.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000
ارزشیابی در حین آموزش
تومان
90,000
یادگیری خود تنظیمی
تومان
90,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات