وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

big blue button چیست؟

خواندن این مطلب
6 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

آموزش و انتقال اطلاعات از نسلی به نسلی دیگر یکی از علت‌های اصلی پیشرفت تمدن بشر است. از گذشته انسان همواره در فکر پیدا کردن راه‌های بهتر برای ثبت، به اشتراک گذاری و انتقال اطلاعات از نسلی به نسلی دیگر بود. از این رو اختراعات زیادی روی داد. روش‌های گوناگون تدریس و انواع نظریه‌های یادگیری پدید آمد. اما چیزی که تغییر نکرده بود، آموزش حضوری بود. در 50 سال گذشته تکنولوژی پیشرفت چشمگیری داشت. نقدی که همیشه به آموزش وارد بود این بود که با این پیشرفت همراه نشد. بیگ بلو باتن (به انگلیسی: big blue button) یک نرم افزار کنفرانس مجازی است که به آموزش آنلاین مخصوصا در حوزه آموزش زبان انگلیسی کمک زیادی کرده است

بیگ بلو باتن چگونه پدید آمد؟

در سال 2007 یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کارلتون در یک برنامه مدیریت نوآوری و فناوری تصمیم به خلق نرم افزاری گرفتند که به سادگی فشار دادن یک دکمه آبی بزرگ بتواند کنفرانسی مجازی برگزار کند. با گذشت زمان هر سال به نحوی این برنامه بی نظیر آپدیت شد. آنها در سال 2010 تخته وایت برد به برنامه اضافه کردند. قابلیت ضبط را هم در سال 2011 اضافه کردند. خلاصه هر سال بخشی کاربردی به برنامه اضافه کردند تا اینکه در سال 2020 به عنوان بهترین برنامه کنفرانس مجازی انتخاب شد.

بیگ بلو باتن و بیماری کرونا

با همه گیر شدن بیماری کرونا بشر تازه پی برد که برای آموزش آنلاین آمادگی کافی ندارد تا قبل از آن نرم افزارهای آموزش مجازی بیشتر در موسسات غیردولتی یا به عنوان بخش پشتیبان آموزش به کار برده می‌شوند. اما با پدیدار شدن بیماری کرونا و قرنطینه شدن مردم، آموزش به طور کامل به فضای مجازی منتقل شد. در این زمان نیاز به یک نرم افزار کامل که بتواند جایگزینی شایسته برای آموزش مجازی باشد حس شد. نرم افزارهای گوناگونی تست شدند. در این میان big blue button یکی از بهترین‌ها بود.

مطالب مرتبط:  بهترین انتخاب برای آموزشگاه زبان انگلیسی کودکان

امکانات نرم افزار بیگ بلو باتن

نرم افزار بیگ بلو باتن تمامی امکاناتی که برای برگزاری یک کلاس آنلاین یا یک کنفرانس مجازی لازم باشد را دارد. اگر کلاس زبان آنلاین یا هر درس دیگری دارید، یا به هر نحوی می‌خواهید مطلبی آموزش دهید، big blue button هیچ کمتر از یک کلاس یا کنفرانس حضوری نیست. به علاوه آنلاین بودن مزایای خاص خودش را دارد. بیایید با هم برخی از امکانات این نرم افزار عالی را بررسی کنیم.

 • داشتن قابلیت تماس ویدیویی
 • چت شخصی و عمومی
 • ضبط جلسه
 • دارا بودن وایت بورد و کلیه امکانات لازم برای استفاده از آن
 • مکان اشتراک گذاری صفحه و استفاده اشتراکی از وایت بورد
 • امکان روشن کردن همه دوربین‌های شرکت کنندگان در ویدیو کنفرانس برای حضور تصویری همه در کلاس آنلاین
 • امکان شرکت 100 تا 150 نفر به صورت همزمان در کلاس آنلاین
 • ضبط کنفرانس توسط میزبان

یکی از قابلیت‌هایی که از آن صحبت کردیم قابلیت ضبط جلسه یا کنفرانس است. ممکن است کسی در کلاس حاضر نباشد اما بخواهد بعدا فیلم جلسه را ببیند. یا شاید خودتان فیلم را برای به اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی نیاز داشته باشید. در هر حال ارائه دهنده کنفرانس می‌تواند جلسه را ضبط کرده و فیلم را در اختیار دیگران بگذارد. این ویژگی مخصوصا در مورد آموزش آنلاین زبان انگلیسی کاربرد زیادی دارد. زیرا ممکن است دانش آموزان بخواهند مجددا و برای رفع اشکال فیلم را نگاه کنند. جالت‌تر اینکه کیفیت فیلم ضبط شده هم توسط میزبان قابل تنظیم است.

چگونه امکانات کلاس آنلاین بیگ بلو باتن را تنظیم کنیم؟

یکی از مهمترین ویژگی‌های هر معلمی توانایی مدیریت کلاس است. این توانایی باید در کلاس آنلاین هم وجود داشته باشد. هر چند که شیوه مدیریت کلاس آنلاین با کلاس حضوری متفاوت است، اما خوشبختانه این ویژگی وجود دارد. توانایی اشتراک ویدیو، مشاهده تصویر دیگران، اشتراک گذاری میکروفن، چت شخصی و عمومی و نام دیگران همگی قابل کنترل هستند. برخی دیگر از ویژگی‌های این نرم افزار قابل کنترل هستند که آنها را در زیر لیست می‌کنیم.

 1. قابلیت به اشتراک گذاری یادداشت‌ها می‌تواند توسط میزبان باز یا بسته شود.
 2. درخواست اجازه برای شرکت صوتی و تصویری در کلاس
 3. توانایی اخراج کاربری خاص از کلاس آنلاین و وصل کردن مجدد
 4. مکان تغییر نقش یک شرکت کننده به ارائه دهنده کنفرانس
مطالب مرتبط:  استفاده از داستان ها در فرایند یادگیری زبان انگلیسی

ویژگی های نرم افزار بیگ بلو باتن

بیگ بلو باتن یک نرم افزار متن باز و رایگان برای برگزای کلاس آنلاین است. این نرم افزار بر روی لینوکس نصب می‌شود. بهترین نسخه برای نصب نرم افزار توزیع اوبنتو است. این نرم افزار به دلیل سادگی در استفاده و در دسترس بودن برای همه به شهرت رسیده است. چرا که کاربر با دسترسی به مرورگر چه بر روی کامپیوتر یا لپ تاپ باشد چه بر روی گوشی و تبلت، به راحتی می‌تواند در کلاس آنلاین شرکت کند. ویژگی‌ها و امکاناتی مانند یادداشت نویسی، رای گیری و فضای مخصوص استراحت از محبوب‌ترین امکانات این برنامه است.

نحوه استفاده از big blue button

اگر می‌خواهید میزبان یک کنفرانس ویدیویی یا معلم یک کلاس آنلاین باشید، big blue button بهترین محیط برای برگزاری کلاس است. برای نصب نرم افزار ابتدا یک سرور لینوکسی (ترجیحا اوبنتو) تهیه کنید و نرم افزار را بر روی آن نصب کنید. یا از یکی از هاست‌ها آن را تهیه کنید. وارد حساب کاربری خود شوید. در اتاق پیشفرض (Home Room) یا یک اتاق جدید کنفرانس را برگزار کنید. لینک اتاق را برای شرکت کننده‌ها بفرستید تا از طریق آن وارد کنفرانس شوند.

مزایای استفاده از big blue button در آموزش مجازی

آموزش مجازی و بلاخص استفاده از بیگ بلو باتن مزایای زیادی دارد که بیشتر آنها را حتی نمی‌توان در آموزش حضوری پیدا کرد. یکی از مهمترین مزایا، توانایی گسترش آموزش و کسب درآمد بیشتر از آن است. به علاوه در آموزش آنلاین می‌توان تنوع بیشتری به شیوه‌های آموزش بخشید. کلاس‌های آنلای انعطاف‌پذیر هستند. یعنی می‌توان آنها را در زمان‌های دلخواه حتی شب، تشکیل داد و هر کسی از هرجایی از دنیا می‌تواند در آن شرکت کند. در نتیجه در بسیاری از هزینه‌ها هم صرفه جویی خواهد شد. در بیشتر موارد چون کاربر قادر است در یک مکان راحت و دلخواه و با تصمیم خودش به یادگیری بپردازد، بازدهی هم بیشتر خواهد شد.

استفاده از بیگ بلو باتن در آموزش زبان

هرچند که این نرم افزار به حدی کاربردی است که برای برگزاری کلاس آنلاین در هر حوزه‌ای امکان استفاده از آن وجود دارد. با این وجود در حوزه آموزش زبان و مخصوصا زبان انگلیسی یکی از بهترین پلتفرم‌های موجود در دنیا است. چرا که یادگیری زبان انگلیسی از یادگیری چهار بخش شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن تشکیل شده است. این نرم افزار در حد زیادی تمامی نیازهای لازم برای آموزش این حوزه‌ها را پوشش می‌دهد. امکان شرکت کردن تصویری و گروهی در کلاس آنلاین یکی از مهم‌ترین امکانات نرم افزار برای صحبت کردن گروهی در کلاس آنلاین و یادگیری فعال زبان است.

مطالب مرتبط:  معرفی کتاب 504 واژگان خیلی ضروری

به اشتراک گذاری pdf و برنامه Microsoft office

علاوه بر تمامی مواردی که در موردشان صحبت کردیم، هنوز قابلیت‌هایی وجود دارد که شاید لازم باشد بیشتر در مورد آنها بدانیم. بحث را با همان مثال کلاس زبان آنلاین پیش می‌بریم. تصورکنید معلم می‌خواهد فایل pdf کتاب درسی یا هر کتاب کمک آموزشی دیگری را به دانشجویانش نشان بدهد. یا به یکی از نرم‌افزارهای آفیس نیاز دارد. اینجا است که قابلیت تعامل با برنامه‌های پی دی اف خوان و آفیس نقش خود را ایفا می‌کنند. بنابراین در آموزش آنلاین زبان ایگلیسی با این برنامه، علاوه بر اینکه دانش آموزان قادر به گوش دادن و صحبت کردن با هم‌کلاسی‌ها هستند، امکان خواندن متون انگلیسی را هم دارند. در ضمن با اشتراک گذاری دفترچه یادداشت یا وایت برد، به صورت زنده می‌توان مهارت نوشتن را هم تمرین کرد.

سخن پایانی

نرم افزار بیگ بلو باتن برنامه‌ای برای برگزاری کلاس آنلاین و کنفرانس مجازی است. از مهمترین خصوصیات این پلتفرم متن باز بودن و رایگان بودن آن است. ویژگی‌ها و امکانات این برنامه به حدی بی‌نظیر است که آن را به بهترین انتخاب برای برگزای کلاس‌های آنلاین تبدیل کرده است. امکانات پیشرفته این برنامه به وسیله رابط کاربری ساده‌ای که برای آن ساخته شده است، به راحتی برای هرکسی قابل استفاده است. دانش آموزان ممکن است نتوانند با برنامه‌های پیچیده کار کنند. آنها برای وارد شد به کلاس فقط کافی است روی لینک کلاس کلیک کنند.
علاوه بر این موارد، تمامی امکاناتی که در کلاس حضوری برای آموزشی موفق نیاز دارید را در این برنامه در اختیار دارید. و جالب‌تر اینکه امکانات دیگری برای کاربران فراهم می‌شود که در کلاس حضوری دست یافتنی نیست. مانند اینکه در خانه هنگامی که روی مبل راحت نشسته‌‌اید به یادگیری می‌پردازید. هزینه رفت و آمد پرداخت نمی‌کنید و هر وقت مایل باشید فیلم آنلاین جلسه را نگاه می‌کنید. اگر شما هم به یادگیری آنلاین زبان انگلیسی علاقه دارید، آکادمی زبان مهرداد با سابقه‌ای درخشان در خدمت شما است.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000
ارزشیابی در حین آموزش
تومان
90,000
یادگیری خود تنظیمی
تومان
90,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات