وبلاگ

Better Education, Better Tomorrow

48 امین دوره جذب و تربیت مدرس کودکان و نوجوانان

ارتقای مهارت‌های شنیداری در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

خواندن این مطلب
7 دقیقه
زمان میبرد!
فهرست محتوا پنهان

مقدمه

رشد مهارت‌های شنیداری بخش مهمی در روند آموزش زبان انگلیسی به کودکان است. زیرا گوش دادن یکی از اجزای ضروری ارتباط مؤثر در پیشرفت توانایی مکالمه است. در این راستا به ارائه راهکارهای مؤثر در ارتقای مهارت‌های شنیداری در آموزش زبان انگلیسی به کودکان می‌پردازیم.

راهکارهای مؤثر در ارتقای مهارت‌های شنیداری چیست؟

یکی از راه‌های تقویت حافظه برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان رشد مهارت شنیداری آنها است. به همین جهت ارتقاء اینگونه مهارت‌ها در فرآیند تدریس به کودکان از طریق تکنیک‌ها و فعالیت‌های متنوعی امکان‌پذیر می‌شود. اکنون به شرح این راهبردها می‌پردازیم.

سن کودکان را در نظر بگیرید (ارتقای مهارت‌های شنیداری)

تکالیف لیسنینگ انتخابی شما باید مطابق با سن کودکان و سطح مهارت‌های آن‌ها باشد. این مورد به‌ویژه در آموزش آنلاین زبان انگلیسی حائز اهمیت است تا زبان‌آموزان شما از روند یادگیری خود دلسرد و ناامید نشوند. بنابراین از واژگان، عبارات و ساختارهای زبانی متناسب با توانایی‌های آن‌ها استفاده نمایید تا از سرخوردگی و سردرگمی شاگردان خود جلوگیری کنید.

مکالمات انگلیسی را آموزش دهید (ارتقای مهارت‌های شنیداری)

با ارائه و تدریس الگوهای ساده مکالمه، به کودکان نشان دهید که در موقعیت‌های مختلف از چه اصطلاحاتی استفاده کنند. در ابتدا با قالب‌های ثابت شروع کنید و به مرور واژگان جدید و جایگزین را آموزش دهید. سعی کنید محتوای مکالمه را بر موضوعات مورد علاقه کودکان متمرکز سازید تا نهایت بهره‌وری را داشته‌باشید.

فعالیت‌های تعاملی و جذاب ایجاد کنید (ارتقای مهارت‌های شنیداری)

طیف گسترده‌ای از بازی‌ها، نقش آفرینی‌ها، داستان‌سرایی و آهنگ‌ها را در آموزش زبان انگلیسی بگنجانید. این فعالیت‌ها می‌توانند توجه تعداد زیادی از کودکان را به خود جلب کنند. بدینوسیله به آن‌ها کمک می‌شود تا در انجام تکالیف شنیداری زبان انگلیسی توانایی بیشتری به دست آورند.

مطالب مرتبط:  ۱۰ تا از بهترین اپلیکیشن آموزش زبان انگلیسی برای آیفون

جلوه‌های بصری را به کار ببرید (ارتقای مهارت‌های شنیداری)

از تصاویر متنوع، فلش کارت، عکس یا فیلم برای تدریس بخش‌های مختلف استفاده نمایید. در نتیجه درک زمینه و بافت محتوای درس برای کودکان آسانتر می‌شود.

مشوق تکرار و مرور منظم باشید (ارتقای مهارت‌های شنیداری)

کودکان را تشویق کنید که با داشتن یک برنامه منظم مطالعاتی محتوای شنیداری تدریس شده را مرور کنند. همچنین از آن‌ها بخواهید به پادکست‌های متناسب با درس گوش دهند و لغاتی که می‌شنوند را یادداشت کرده و با آنها جمله بسازند.

سطح دشواری را به تدریج افزایش دهید (ارتقای مهارت‌های شنیداری)

کودکان در ابتدا باید با تمرینات شنیداری ساده شروع کنند و به تدریج با پیشرفت خود تمرینات چالشی‌تر را برایشان انتخاب نمایید. این روند در افزایش اعتماد به نفس و ارتقاء مهارت‌های شنیداری آنها در فرآیند آموزش و یادگیری مؤثر است.

لهجه‌های مختلفی ارائه دهید (ارتقای مهارت‌های شنیداری)

در آموزش خود تنها به یک سیر ثابت بسنده نکنید. زیرا هرچقدر دامنه فعالیت‌های شنیداری متنوعی ارائه شود، زبان‌آموزان سریع‌تر پیشرفت می‌کنند. بنابراین کودکان را در معرض لهجه‌ها و سبک‌های مختلف تلفظ قرار دهید. این مورد به آن‌ها کمک می‌کند تا با فرهنگ‌های مختلف کشورهای انگلیسی زبان آشنا شوند و درک جامع‌تری از زبان داشته‌باشند.

آموزش با موقعیت‌های واقعی زندگی (ارتقای مهارت‌های شنیداری)

تدریس شما زمانی در رشد مهارت‌های شنیداری مؤثر است که به زندگی واقعی نزدیک‌تر شود. به همین جهت به کودکان بگویید که در خارج از فضای کلاس زبان نیز به محتوای مرتبط با درس گوش دهند. همچنین می‌توانید داستان صوتی و یا موسیقی متناسب با سطح آنها را پیشنهاد دهید تا با اصطلاحات رایج و پرکاربرد سریع‌تر آشنا شوند.

امتحانات منظم برگزار کنید (ارتقای مهارت‌های شنیداری)

به‌منظور ارزیابی توانایی شنیداری زبان‌آموزان خود به‌طور منظم از امتحانات شنیداری استفاده کنید. بنابراین ارزیابی پیشرفت کودکان در حل اینگونه تمرینات به‌عنوان بخشی از برنامه آموزشی بسیار مهم است و منجر به ارتقای مهارت‌های شنیداری آن‌ها می‌شود.

ابزارهای زبان‌آموزی

برای رشد انواع مهارت‌های زبان انگلیسی کودکان باید خلاق باشیم و روند آموزش را به‌گونه‌ای طراحی کنیم که با بازی و موسیقی همراه باشد. شما می‌توانید با استفاده از طیف گسترده‌ای از موضوعات مورد علاقه کودکان، تمرین‌های شنیداری متنوعی طراحی کنید. همچنین از کودکان بخواهید خلاصه داستان‌ یا ارائه شفاهی کلاسی خود را با صدای بلند بخوانند. در این راستا به برخی از ابزارهای صوتی مؤثر در پیشرفت مهارت‌های شنیداری کودکان اشاره می‌کنیم.

مطالب مرتبط:  چگونه کودک خود را برای یادگیری زبان انگلیسی آماده کنیم؟

دیدن فیلم و انیمیشن‌های جدید

کودکان با دیدن انیمیشن‌های جدید و به‌روز در معرض طیف گسترده‌ای از واژگان متنوع قرار می‌گیرند که مشابه یک کلاس درس کاملاً تعاملی است. همچنین آنها می‌توانند تلفظ کلمات را به‌طور دقیق بشنوند و معانی آنها را با زیرنویس فارسی یاد بگیرند. با این روش ضمن تقلید از مکالمه‌های موجود می‌توانند فضای داستان را با دوستان خود بازی کنند و ارتباط کلامی بیشتری با همکلاسی‌های خود در کلاس زبان داشته‌باشند.

کتاب‌های صوتی

کودکان با گوش دادن به کتاب‌های صوتی مهارت‌های خود را افزایش می‌دهند. زیرا با شنیدن لهجه و لحن افراد مختلف و توجه به اصطلاحات آنها دامنه لغاتشان گسترش پیدا می‌کند. در نتیجه کودکان می‌توانند متن را حین گوش دادن دنبال کنند تا مهارت‌ درک مطلب در آنها تقویت شود. اگر به نسخه صوتی کتاب‌ها دسترسی ندارید کتاب‌های داستانی انگلیسی را با صدای بلند برای کودکان بخوانید و بر تلفظ آنها تأکید و دقت کنید.

پادکست ویژه کودکان

تسلط کودکان در حل تکالیف لیسنینگ با شنیدن پادکست‌های انگلیسی افزایش پیدا می‌کند. زیرا گوش دادن به صحبت‌ها و مکالمات زبان اصلی می‌تواند به کودکان کمک کند تا تلفظ و ریتم صحیح زبان انگلیسی را به سهولت بیاموزند. همچنین پادکست‌هایی که به‌طور اختصاصی برای کودکان طراحی شده‌است، اغلب دارای عناصر صوتی جذاب و موسیقی هستند که یادگیری را لذت‌بخش‌تر می‌کنند.

بازی‌های شنیداری

انجام بازی‌های شنیداری متنوع به زبان انگلیسی، کودکان را با کلمات و عبارات جدید آشنا می‌کند. در نتیجه زبان‌آموزان این فرصت را خواهند داشت که تلفظ و استفاده صحیح از این واژگان را یاد بگیرند. بنابراین به آنها کمک می‌شود تا دایره لغات خود را گسترش داده و مهارت‌های تعاملی و کلامی خودشان را ارتقاء دهند.

همچنین کودکان با فعالیت بیشتر در بازی‌های شنیداری، توانایی خود را برای درک گفتاری زبان انگلیسی تقویت می‌کنند. آنها یاد می‌گیرند که محتوای شنیده شده را تفسیر کنند و لغات جدید را تشخیص دهند تا در روند بازی پیشرفت کنند.

مکالمه‌های صوتی

کودکان را به گروه‌های دو تا چهار نفره تقسیم کنید و فایل مکالمه‌های مرتبط  با موضوع درس را در اختیار آنها قرار دهید. از آن‌ها بخواهید با استفاده از واژگان و عبارت‌های مکالمه صوتی، گفتگوهایی بین خود داشته‌باشند. با این کار فرصت خوبی برای تمرین صحبت کردن و ایجاد اعتماد بنفس به آنها می‌دهید.

مطالب مرتبط:  استاد نیتیو کیست؟

کاربرگ‌های درک مطلب

کاربرگ‌های درک مطلب صوتی به زبان انگلیسی، اغلب شامل سؤالاتی هستند که کودکان را ملزم به تجزیه و تحلیل، ارزیابی و تفسیر اطلاعات شنیداری می‌کنند. در نتیجه تفکر انتقادی و مهارت‌ استدلال در آنها رشد می‌یابد. همچنین از فلش کارت‌های حاوی تصاویر جذاب استفاده کنید تا کودکان عکس‌ها را تشخیص دهند و نام آنها را با صدای بلند بگویند.

دلایل رشد مهارت لیسنینگ کودکان

شروع یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان ممکن است چالش‌برانگیز و دشوار باشد. اما با رشد مهارت شنیداری به راحتی می‌توانند سایر مهارت‌ها از جمله نوشتن و جمله‌سازی را یاد بگیرند. در واقع افزایش توانایی درک مطلب در مکالمات، کلید موفقیت در یادگیری این زبان است. در این بخش به اهمیت انجام تکالیف صوتی در زبان انگلیسی می‌پردازیم.

به گفتگوی روزمره نیاز داریم

مهارت‌ قوی گوش دادن، ارتباط مؤثر را در هنگام صحبت به زبان انگلیسی تسهیل می‌کند. کودکان می‌توانند با گوش دادن فعالانه به دیگران، پیام محتوای مورد نظر را درک کنند، به درستی به سؤالات پاسخ دهند و خودشان سؤالات مرتبط با بحث بپرسند. این موضوع در ارتقای مهارت‌های شنیداری بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

صحبت کردن و گوش دادن در تعامل‌اند

یادگیری زبان انگلیسی تنها شامل استفاده از گرامر، دستور زبان و حفظ لغات نیست. بلکه برای کودکان درک اینکه چگونه همه ابعاد یک متن یا پاراگراف با یکدیگر تطبیق پیدا می‌کنند نیز بسیار حائز اهمیت است. بنابراین گوش دادن و صحبت کردن دو مورد از مهم‌ترین جنبه‌های یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان هستند و به‌طور پیچیده‌ای در حل تمرینات مختلف زبان انگلیسی به کار می‌روند.

ایجاد توانایی در تشخیص صداها

کودکان با شرکت در کلاس‌های مهارت لیسنینگ، توانایی تشخیص صداها را به دست می‌آورند. گوش دادن فعال شامل شناسایی تفاوت بین صداها در مکالمات است. بنابراین کودکان می‌توانند صداهای متنوع را در انواع متن‌های درک مطلب بشناسند.

جمع‌بندی

در این مقاله راهکارهایی برای رشد مهارت‌های شنیداری کودکان در یادگیری زبان انگلیسی معرفی شد. با اجرای این راهبردها، زبان‌آموزان ما می‌توانند در مدت زمان کوتاهی پیشرفت چشم‌گیری داشته باشند.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000
Messy Bessy
تومان
100,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات