نقش فناوری در آموزش زبان انگلیسی به کودکان

خواندن این مطلب
6 دقیقه
زمان میبرد!

مقدمه

دنیای امروز عصر تکنولوژی و پیشرفت نام گرفته است. یکی از حوزه‌هایی که تحت تأثیر فناوری تغییرات مثبت زیادی داشته است آموزش زبان انگلیسی است. این مسئله به ویژه در آموزش زبان انگلیسی به کودکان بسیار مورد توجه است. استفاده از تکنولوژی و فناوری در آموزش زبان انگلیسی، شرایط آموزش عادلانه‌تر و آسان‌تری را برای همه علاقه‌مندان به زبان آموزی فراهم کرده است. اگر قصد تقویت مهارت‌های زبان آموزی فرزند خود را دارید، استفاده از فناوری‌های موجود در حوزه آموزش زبان انگلیسی به شما این امکان را می‌دهد که زمینه آموزش کودک را به شکلی کاملا استاندارد و علمی فراهم کنید. با ما همراه باشید تا در مورد این فناوری‌ها و نقش آن‌ها در آموزش زبان انگلیسی به کودکان بیشتر بدانید.

منظور از فناوری‌های موثر بر آموزش زبان انگلیسی به کودکان چیست؟

تکنولوژی و فناوری مفاهیم بسیاری را شامل می‌شوند. در واقع منظور از فناوری در حوزه‌های مختلف می‌تواند بسیار گسترده و متفاوت باشد. فناوری‌هایی که در آموزش زبان انگلیسی به کار می‌روند نیز ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. این فناوری‌ها بر اساس تکنولوژی‌های مدرن و جدید طراحی شده‌اند و می‌توانند شکل، زمان و نوع آموزش را به شکل قابل توجهی دگرگون سازند.

در روش‌های نوین آموزش زبان انگلیسی به کودکان، فناوری‌های آموزشی نقشی حیاتی و انکارناپذیر دارند. با توجه به حساسیت بالای این حوزه، انتخاب درست این فناوری‌ها می‌تواند در موفقیت یا عدم موفقیت کودکان زبان‌آموز بسیار تعیین‌کننده باشد. اینترنت، پادکست، شبکه‌های اجتماعی، محتوای چندرسانه‌ای، نرم‌افزارهای آموزشی، موسیقی و… تنها نمونه‌هایی از فناوری‌های اثرگذار در آموزش زبان انگلیسی به کودکان هستند.

نگاهی به فناوری‌های موجود در حوزه آموزش زبان انگلیسی به کودکان

همان طور که در بخش قبل هم اشاره کردیم، فناوری‌های موجود در حوزه آموزش به ویژه آموزش زبان انگلیسی تعیین کننده متدهای آموزشی در زمان معاصر هستند. روش‌های نوین آموزشی همگی بر اساس استفاده از این فناوری‌ها طراحی شده‌اند و تأثیرگذاری آن‌ها در موفقیت زبان آموزی بررسی و تأیید شده است. مهمترین فناوری‌هایی که می‌توان در زمینه آموزش زبان انگلیسی به کودکان نام برد عبارتند از:

مطالب مرتبط:  بعد از زبان انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟

اینترنت

یکی از مهمترین فناوری‌های مورد استفاده در آموزش زبان به ویژه آموزش زبان به کودکان، اینترنت است. با استفاده از اینترنت، آموزش در حوزه‌های مختلف دچار تحولات عمیقی شده است. مهمترین کاربرد اینترنت در آموزش، امکان برگزاری کلاس‌های آنلاین است. کلاس‌های آنلاین به دلیل انعطاف‌پذیری وعدم محدودیت مکانی، شرایط زبان آموزی برای همه کودکان حتی در نقاط دورافتاده را فراهم می‌سازند. ضمن این که در کلاس‌های آنلاین به دلیل‌عدم حضور در محیط بیگانه و همراهی والدین، کودکان شرایط آرام‌تر و فاقد استرسی دارند و می‌توانند با تمرکز بیشتری تحت آموزش قرار گیرند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که کودکان به ویژه کودکان زیر سن ۷ سال، در محیط‌های دور از والدین دچار استرس و ناراحتی می‌شوند و به همین دلیل تمرکز کافی برای آموزش را ندارند. در چنین شرایطی امکان استفاده از کلاس‌های آنلاین می‌تواند کاربردی‌ترین انتخاب برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان باشد.

بازی

پیشرفت تکنولوژی، دریچه‌ای نو به دنیای بازی‌های آموزشی زبان انگلیسی گشوده است. بازی‌های آنلاین، دیجیتال و مبتنی بر هوش مصنوعی، یادگیری زبان را برای گروه‌های مختلف سنی، به خصوص کودکان، به تجربه‌ای جذاب و سرگرم‌کننده تبدیل کرده‌اند. این بازی‌ها با تلفیق آموزش و سرگرمی، هیجان یادگیری را در کودکان افزایش داده و مسیر آموزش زبان انگلیسی را برای آن‌ها هموارتر می‌کنند.

کارشناسان آموزشی معتقدند که آموزش به کودکان به ویژه در سنین زیر ۷ سال باید به صورت کاملا غیر مستقیم باشد. بنابراین استفاده از بازی‌های آموزشی می‌تواند یکی از بهترین شیوه‌ها برای آموزش غیر مستقیم زبان انگلیسی به کودکان باشد.

پادکست

پادکست، یکی از ابزارهای نوین و کارآمد در آموزش زبان انگلیسی است. این فایل‌های صوتی به شما امکان می‌دهند تا در هر زمان و مکان، حتی در مواقعی که مشغله‌ی زیادی دارید، به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید. گوش دادن به پادکست‌های آموزشی زبان انگلیسی، مهارت‌های شنیداری و گفتاری کودکان را به طرز چشمگیری تقویت می‌کند. محتوای پادکست‌ها می‌تواند شامل تکرار کلمات، جملات، داستان‌های کوتاه، ترانه‌ها و… باشد.

مطالب مرتبط:  معرفی بهترین مهد کودک های تهران + آدرس دقیق

نرم‌افزارهای آموزشی

نرم افزارهای آموزشی یکی دیگر از فناوری‌های کاربردی در حوزه آموزش زبان انگلیسی هستند. این ابزارها با هیجان بسیاری برای آموزش زبان انگلیسی همراه هستند. عموما چنین نرم افزارهایی با هدف آموزش به صورت روزانه، هفتگی، مکالمه محور و… برای گروه‌های سنی مختلف و سطوح مختلف آموزشی (مبتدی، متوسط، حرفه ای) طراحی شده اند. بسیاری از این نرم افزارها، محیطی آموزشی مبتنی بر تصویر همانند فلش کارت را شبیه‌سازی می‌کنند که به روند یادگیری زبان انگلیسی کودک و نوجوان کمک بسیاری می‌کند. این نرم افزارها در انواع گوناگون به صورت رایگان و با صرف هزینه طراحی شده اند. در بسیاری از بازارهای آنلاین می‌توانید طیف وسیعی از این نرم افزارها را مشاهده کنید.

موسیقی

یکی از بهترین روش‌ها برای آموزش زبان انگلیسی، گوش کردن به موسیقی‌های زبان اصلی (انگلیسی) است. پیشرفت فناوری در حوزه موسیقی امکان نمایش متن ترانه‌ها را به صورت همزمان با پخش آهنگ فراهم کرده است که چنین امکانی می‌تواند در آموزش زبان انگلیسی بسیار کاربردی باشد.

موسیقی به دلیل اثرات روحی و روانی مثبتی که برای شنونده به همراه دارد، یکی از آرامش بخش‌ترین روش‌های آموزش زبان انگلیسی به شمار می‌رود. البته باید توجه داشت که عموما جملات و کلمات به کار برده شده در متن ترانه‌ها کاملا عامیانه و محاوره‌ای هستند که این مسئله برای کسانی که انگلیسی را به قصد مهاجرت می‌آموزند بسیار کاربردی است.

تأثیر موسیقی در آموزش یکی از مواردی است که توسط بسیاری از کارشناسان آموزشی و پژوهشگران مورد توجه و تأیید قرار گرفته است.

انیمیشن‌ها

پیشرفت فناوری در حوزه ساخت انیمیشن نیز به نفع زبان آموزان بوده است. امروزه شاهد انیمیشن‌ها و پویانمایی‌های جذاب و رنگارنگی هستیم که با هدف آموزش زبان انگلیسی به کودکان و نوجوانان طراحی شده‌اند. این تولیدات خلاقانه، با تلفیق آموزش و سرگرمی، زبان‌آموزی را به تجربه‌ای لذت‌بخش برای نسل نو تبدیل می‌کنند. استفاده از این تولیدات به ویژه در حوزه آموزش زبان انگلیسی به کودکان می‌تواند بسیار کاربردی باشد و با توجه به اهمیت آموزش غیر مستقیم به کودکان، مورد توجه قرار گیرد.

مطالب مرتبط:  یادگیری سریع زبان انگلیسی با 7 نکته موثر

آموزش زبان انگلیسی به کمک انیمیشن‌های آموزشی به کودکان یکی از بهترین راه‌های آموزش غیر مستقیم زبان انگلیسی به شمار می‌رود. ضمن این که بسیاری از انیمیشن‌های موجود آموزشی با هدف آموزش به کودکان زیر سن ۷ سال طراحی شده‌اند و به این ترتیب می‌توان آموزش زبان انگلیسی به کودکان را از سن ۳ سالگی و کمتر نیز آغاز کرد که این مسئله نقش بسیار مهمی در آموزش موفق و تربیت کودک دو زبانه دارد.

موفق‌ترین شیوه‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در آکادمی مهرداد

آکادمی زبان انگلیسی مهرداد یکی از معتبرترین مراکز آموزش زبان انگلیسی در ایران است که با هدف آموزش استاندارد علمی به علاقه‌مندان زبان انگلیسی در حال فعالیت است. آکادمی زبان انگلیسی مهرداد با رسالت تربیت زبان‌آموزانی در سطح افراد نیتیو، از به‌روزترین فناوری‌های آموزشی در این حوزه بهره می‌برد. تلفیق این فناوری‌ها با همکاری اساتید برجسته، این آکادمی را به یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های آموزشی در زمینه آموزش زبان انگلیسی و سایر زبان‌های خارجی تبدیل کرده است.

کلاس‌های آموزشی زبان انگلیسی آکادمی مهرداد با توجه به طیف‌های مختلف سنی زبان آموزان (خردسال، کودک و نوجوان) و سطوح زبان آموزی (مبتدی، متوسط و پیشرفته) به صورت حضوری و آنلاین برگزار می‌شود. تمامی متدهای آموزشی در این آموزشگاه استاندارد و علمی و منطبق با جدیدترین یافته‌های علمی و پژوهشی در زمینه آموزش زبان‌های خارجی هستند و زبان آموزان می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن زبان انگلیسی را همانند زبان مادری آموخته و همه مهارت‌های زبانی (گفتاری، شنیداری، نوشتاری و درک مطلب) را به یک اندازه تقویت کنند.

درباره نویسندهنویسنده
پیام ناظری

نظرات کاربراندیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبطدسته بندی مطالب

جدیدترین دوره های آموزشی

20%
Cambridge TKT Course: Young Learners
تومان
2,360,000
2,950,000
شنبه سبز 104
تومان
497,000
40%
شنبه سبز 103 (مدیریت کلاس آنلاین)
تومان
298,000
497,000
تدریس مهارت نوشتن در قرن ۲۱
تومان
180,000

جستجو کنید ...

فهرست محتوا ...

تبلیغات